DO DIVADLA ZVE MIROSLAV OŠČATKA

S rozjíždějící se divadelní sezónou přibývají představení, která by divák neměl minout. Mám rád, když se divadla pokoušejí uvádět autorské projekty a hry, jež byly vytvořeny přímo pro potřeby dané scény a konkrétní doby. Je to dosti riskantní a obtížná disciplína, ale nesmírně důležitá a cenná.

DO DIVADLA ZVE MIROSLAV OŠČATKA

V HaDivadle uvedli v září premiéru inscenace s názvem ’68. Autorský text dramaturga Matěje Nytry a kolektivu HaDivadla režíruje Jan Antonín Pitínský, jehož tvorba je pro mě srdeční záležitostí. V HaDivadle vznikla pozoruhodná inscenace, která se snaží vrhnout světlo na francouzský revoluční kvas v roce 1968. Autoři formou neotřelého jevištního eseje ohledávají východiska, ideály a myšlení mladých lidí, kteří jsou přesvědčeni, že změna společnosti je nezbytná. Ve druhé části se představení náhle prudce promění a diváci se zničehonic ocitají v českém prostředí stejné doby. Její marasmus a podivné stíny kdysi lidských bytostí sedících v prostředí podivného socialistického bufetu IV. cenové skupiny kdesi v Ústí nad Labem vytvářejí na jevišti působivý obraz s uhrančivou atmosférou.

Dalším nepřehlédnutelným titulem posledních týdnů je pro mne Kafkova Amerika, kterou v Divadle Husa na provázku režíroval Michal Dočekal. Jsem rád, že se na Provázku opět podařilo vytvořit inscenaci, jež je od základu bujaře hravá, zvláštně obrazivá a přitom klade velmi znepokojivé otázky. Jde o příběh sedmnáctiletého chlapce, který je nucen emigrovat do Ameriky, kde v rychlém sledu zažívá absurdní a podivná dobrodružství. Ačkoliv se nejedná explicitně o migrační fenomén, inscenace silně promlouvá právě o tomto velmi aktuálním tématu a zároveň je originální kafkovskou výpovědí o naší společnosti.

Pokud Brňáci někdy zavítají do Prahy, určitě by měli vidět inscenaci Divadelní společnosti Masopust Deník zloděje v režii Jana Nebeského a Společenstvo vlastníků v Divadle Vosto5 v režii Jiřího Havelky. V Brně bych rád viděl operu Libuše v režii Jiřího Heřmana, která se hraje na výstavišti. Ale to nejdůležitější, co chci lidem doporučit, je velmi jednoduché: choďte do divadla – stojí to za to!

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307