Do divadla zve Petr Oslzlý

S Husou na provázku je Milan Uhde spojen od počátku. Vůbec první premiérou tohoto volného tvůrčího sdružení byly 15. března 1968 scénické realizace dvou Uhdeho textů Panta rei aneb Dějiny národa českého v kostce a Výběrčí, kterého hrál skvěle mladý Jiří Pecha.

Milan Uhde

V čase sovětské okupace a komunistické „normalizace“, kdy vše bylo nenormálním, nesměl být dramatik Milan Uhde v divadlech uváděn. Divadlo na provázku to odmítlo respektovat a v letech 1974–76 vytvořilo tři inscenace podle jeho scénářů, autorství kryl režisér Zdeněk Pospíšil. Nejúspěšnější z nich byla Balada pro banditu. Umlčovaný Milan Uhde tak zůstal přítomen v českém divadle. V roce 1987 jsme jej spolu s režisérem Petrem Scherhauferem opět přizvali jako autora, napsal hru Prodaný a prodaná o českém spisovateli Karlu Sabinovi, udavači a libretistovi Prodané nevěsty. Bezprostředně po sametové revoluci jsme zveřejnili tajné autorství scénářů těchto inscenací a pojmenovali tak Milana Uhdeho jako jednoho ze svých kmenových autorů. A tím zůstal i nadále.

V roce 2005 Vladimír Morávek nově inscenoval kultovní Baladu pro banditu a následovaly další dvě inscenace stejné autorské dvojice Uhde a Štědroň – Leoš aneb Tvá nejvěrnější o Leoši Janáčkovi (2011) a Moc Art o W. A. Mozartovi (2014). Je tedy logické, že v první polovině tohoto roku Divadlo Husa na provázku oslaví osmdesáté narozeniny Milana Uhdeho mimořádným projektem Kde Shakespeare můj? Už jde... Jako scénické črty uvede čtyři jeho hry a obnovenou premiéru Leoše.

Petr Oslzlý
Ředitel Centra
experimentálního divadla

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307