DO KINA ZVE JAN KÁRL

Ve filmovém světě je teď časové období „mezi Cannes a Varama“. Některé filmy, v Cannes už premiérované, ještě čekají na uvedení ve Varech – například Jarmuschovi Mrtví neumírají přijdou na česká plátna s koncem karlovarského festivalu. Některé však přichází do českých kin už nyní.

DO KINA ZVE JAN KÁRL

Almodóvarova na festivalu vysoko hodnocená Bolest a sláva měla českou premiéru 23. 5., s koncem května (30. 5.) do kin vtrhne Rocketman, životopisný film o Eltonu Johnovi. Hudební snímek Dextera Fletchera je koncipován v obdobném duchu jako úspěšná Bohemian Rhapsody, na níž se režisér také podílel, a má i obdobné divácké (a možná i oscarové) ambice. Je inspirován Johnovým životem od hudebních začátků k veleúspěšnému profesnímu vrcholu. Zpěváka v něm hraje Taron Egerton (jenž se objevil už ve Fletcherově Orlu Eddiem). Premiéru v Cannes sledoval Elton John osobně ve svém tyrkysovém obleku.

Festivalové kuloáry prozrazují, že byl s filmem velmi spokojen a s obdivem se vyjádřil o hereckém výkonu svého představitele. Padla prý slova o zrcadle, do kterého jako by se díval, když film sledoval. Tak uvidíme v červnu v kinech. Druhým červnovým hudebním snímkem, ovšem zcela jiného žánru, je Beats. Devadesátky, Skotsko a nelegální rave. Černobílý film o dospívání za rytmu beatů, o svobodě, dobrodružství a vzniku jedné obrovské generační subkultury. Na ten se osobně těším velmi, to je takový můj favorit na hit. K nám do Scaly bych pozval na Monetovy lekníny – magie vody a světla, film z cyklu Umění v kině, který nově zkoušíme divákům nabídnout. Tento cyklus přináší dokumenty-dramata z výtvarného světa vždy s renomovaným průvodcem, který jednotlivá díla nebo autory představí do nejjemnějších detailů. Putování po Monetově díle se ujal Ross King, jeden z předních odborníků na Monetovo dílo a autor bestselleru Mad Enchantment: Claude Monet and the Painting of the Water Lilies. Co inspirovalo génia a bezpochyby největší jméno impresionismu k sérii obrazů leknínů? Zjistíme ve Scale 11. 6. ve 20.30. Červen je taky měsíc příprav letních kin a já doufám, že i toto léto bude v Brně výběr (a nejen v Brně – byli jste už v rekonstruovaném letňáku v Boskovicích, kde je projekční plocha 32 × 14 metrů?). Protože vidět třeba nový film Quentina Tarantina, ze kterého byli v Cannes téměř všichni uneseni, pod letní oblohou, to je přece sen každého filmového fanouška.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307