Do kina zve Miloš Henkrich

Berlinale, které v únoru startuje sezónu filmových festivalů, lze charakterizovat buď jako jeden velký gigantický festival anebo jako několik soutěží, které se odehrávají najednou, na jednom místě a pod medvědí značkou.

Berlín, únor 2016. Foto: Miloš Henkrich

Ve čtvrtek večer zahajovaly zároveň dvě sekce. Spolu s hlavní soutěží začala Panorama filmem Já, Olga Hepnarová.

Olga Hepnarová najela plnou rychlostí nákladním vozem na dopravní ostrůvek MHD. Tento čin v roce 1973 otřásl československou veřejností a její soudní případ v literatuře faktu později rekonstruoval Roman Cílek (Oprátka za osm mrtvých, 2001). Z jeho knihy vyšli tvůrci filmu. Soustředili se na všední události v Olžině životě během roku a půl před událostí.

Film od prvního okamžiku zaujme civilností, výraznou černobílou kamerou Adama Sikory, epizodickou rozvolněností a představitelkou hlavní role Michalinou Olszanskou. Na výkonu Olszanské, která Olgu vybavila výraznou vnitřní nervozitou, přitom celý film prakticky stojí. Olga působí sebevědomě i jako bezbranný Prügelknabe (otloukánek). Nadnárodní kontext, který jí (možná vědomě a možná podprahově) přiřkli organizátoři Berlinale, je dvojí.

Do Panoramy patří kvůli důrazu na narušenou hrdinku (v lecčems spřízněnou s aktéry skandinávských filmů Slepá a Proti přírodě, uvedenými v našich kinech) a také kvůli homosexuálnímu akcentu (na Berlinale vítaném).
V kontextu tuzemské kinematografie se pozice filmu Já, Olga Hepnarová bude teprve ustavovat, ale určitě si nepovede špatně.

Miloš Henkrich
redaktor KAM v Brně

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307