DO KINA ZVE MILOŠ HENKRICH

Začátek roku svádí k zamyšlení. K bilancování roku předchozího a k výhledu do roku nadcházejícího. Proto vás tentokrát nezvu přímo do kina – na film, ale podíváme se na kinematografii prostřednictvím literatury věnované filmu a audiovizuální kultuře.

Z minulého roku stojí určitě za připomenutí hned několik titulů. Vedle skvělých a čtivých memoárů Z lásky k Praze od amerického filmaře Gena Deitche vyšla také čtenářsky zlomyslnější a odbornější, avšak neméně zábavná kniha Friedricha Kittlera Gramofon. Film. Typewriter. Kittler si v ní, na rozdíl od McLuhanovy technooptimistické vize o rozšiřování smyslů prostřednictvím médií, pohrává s vizí, ve které se člověk díky médiím stává obětí vlastních smyslů. Uplynulý rok zcela ovládl surrealista Jan Švankmajer. Nejenže uvedl do kin film Hmyz, ale na knižních pultech se objevila také výpravná publikace věnovaná jeho tvorbě (editor Bruno Solařík), dále knižní klasika Alenčina dobrodružství v říši divů a za zrcadlem se Švankmajerovými ilustracemi a jeho krátké texty posledních let o všem možném ve výboru Cesty spasení.

Na 100. výročí narození režiséra Ingmara Bergmana (Sedmá pečeť, Fany a Alexandr) v létě 2018 si vzpomnělo nakladatelství Kniha Zlín. Bergmanovská cinefilní knihovnička se díky tomu rozšiřuje o nový soubor knižně dosud nepublikovaných filmových scénářů obsažených ve výboru nazvaném Hodina vlků.

S novým rokem začíná třetí desetiletí obnoveného zájmu o filmového režiséra Františka Vláčila. Před dvaceti lety, v listopadu 1998, vyšel knižně scénář Markety Lazarové (1967), která se stala nejdražším, nejoceňovanějším a nejproklínanějším českým filmem vůbec. O dekádu později, v roce 2009, se objevil sborník studií a dokumentů k filmu. Ale až nyní, po dalších deseti letech, se vlastní monografie konečně dočkal sám filmař, jenž na konci 40. let začínal v brněnském (!) Krátkém filmu, aby pak, oklikou přes armádní film, zakotvil na Barrandově. Dlouho očekávaná šestisetstránková kniha František Vláčil od archiváře Petra Gajdošíka (autor stránek www.nostalghia.cz) vystupuje z proudu publikací věnovaných převážně průmyslové a systémové (kolektivní) struktuře československé kinematografie 50.–80. let a soustředí se na jednu z klíčových osobností tvorby. Vychází těsně před Vánocemi a od poloviny ledna je dostupná v knihkupectvích v celé republice.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307