DO KINA ZVE MILOŠ HENKRICH

V plném proudu je plesová sezóna a výroční předávání cen filmového průmyslu, v čele s Oscary, je jednou ze svérázných odnoží plesové kultury. Ať už si o Oscarech a světu, který LA prezentují, myslíme cokoliv, nelze jim upřít to zásadní – zájem o kinematografii, nejen o společenské pozlátko.

DO KINA ZVE MILOŠ HENKRICH

Nabídka filmů v kinech je extrémní jako únorové počasí. Pro širokou diváckou základnu je nejočekávanějším titulem americká adaptace japonské mangy, která do kin míří jako Alita: Bojový Anděl. Doktor Ido na smetišti světa, ve stínu tajemného nebeského města Salem, nalezne dívčí hlavu – pozůstatek kyborga. Když ji vybaví novým tělem a zprovozní, probudí k životu Alitu – dívku bez paměti, anděla spadlého z nebes a nelítostný vražedný stroj.

O zfilmování legendární dystopické mangy (původní název Gunm v překladu znamená Sen o zbraních) projevil zájem už před lety tvůrce Terminátora James Cameron. Realizaci projektu však odkládal tak dlouho, až nakonec režií Ality pověřil Roberta Rodrigueze, který má s filmovými adaptacemi komiksových předloh výraznou zkušenost (Sin City podle Franka Millera), a sám zůstal v roli producenta. Mimochodem, pod názvem Bojový anděl Alita nedávno vyšly v češtině již tři svazky původní mangy (film využívá motivy z prvních dvou knih). Počkat musíme už jen na vydání zbývajících čtrnácti kapitol ve finálním svazku.

V kontrastu k blockbusteru stojí zkušenost s okrajovou (exotickou) filmovou kulturou. Dokonalým příkladem je např. peruánský snímek Tři ženy, tři osudy režisérky Enricy Pérez (Climas, 2014). Trojportrét peruánské společnosti, odehrávající se na třech místech (Amazonka, Lima, Andy), bude uveden pouze v rámci přehlídky španělských filmů La Película (kino Scala, ve dnech 21.–23. února, www.lapelicula.cz). Právě peruánský film vévodí marginalizovaným kinematografiím a vedle jiných latinskoamerických zemí má bohatou filmovou historii, byť zde filmový průmysl nemá zrovna ideální zázemí. Je otázkou, zda časem dojde ke změně místního zákona o kinematografii, který vstoupil v platnost před dvěma lety, nebo zda peruánské filmy zůstanou v pozici festivalového „exota“.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307