DO KINA ZVE RADEK PERNICA

Teď jsme v období filmových cen, světových i českých, které by měly oznámkovat kvalitu filmu a vynést do záře reflektorů ty nejlepší. Vybírají se výkony v různých oborech filmové práce a je někdy až paradoxní, co k těmto výběrům řekne čas.

DO KINA ZVE RADEK PERNICA

Které z oceněných filmů se opravdu stanou filmovým pokladem nebo diváckým kultem a které zůstanou jen zaarchivovanou položkou v přehledech oceněných? Já vás zvu na maraton série Mad Max, jež má co do činění s cenami i kultem. Od roku 1979 si prošla cestu od „poloamatérské podfinancované zhůvěřilosti“, jak se píše na ČSFD, až po 6 Oscarů za poslední díl Fury Road.

Ustanovila podobu žánru postapokalyptických akčních filmů a zanechala nesmazatelný otisk v prachu silnice světové pop- kultury. Současně ale také její jednotlivé části představují polemiku s dobovými trendy nejen akčních filmů, ale vůbec celého hlavního proudu kinematografie. Zatímco jiní filmaři Maxe kopírovali, jeho autor, režisér a scenárista George Miller, svého hrdinu neustále přehodnocoval a posouval dál, novým směrem. Zároveň také pokořoval vypravěčské hranice žánru i praktické možnosti akčních filmů. Millerovi se podařilo během čtyřiceti let vytvořit čtyři diametrálně odlišná a vždy zcela originální pojetí postavy osamělého bojovníka, ale také světa po konci civilizace a nových společenstev, které vyrůstají na starých troskách. Jeho ambiciózní vize ožily do ochromujících podob díky kaskadérským mistrům a choreografům akčních scén, ale také profíkům z oddělení výpravy a kostýmů, v jejichž práci se posléze zhlédla celá subkultura. Spíše než jeden pokračující příběh představuje série Šílený ax čtyři uhrančivé a osobité variace na téma hrdiny, postapokalypsy, sváru temnoty a naděje, ale také silných žen i samotných důvodů, které člověka nutí bojovat. Na podzim 2019 by měl do kin přijít pátý díl série, takže je ten pravý čas si připomenout ty čtyři předchozí. Sérii uvádíme 27. 4. od 16 hodin a vstupenky se dají koupit jak jednotlivě, tak hromadně s mírným cenovým zvýhodněním.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307