Do kina zve Veronika Havlová

Němé filmy mě fascinují. Můžeme na nich pozorovat filmový jazyk v syrové, rodící se a hledající se podobě. Uvádění němých filmů s živým doprovodem je přesně tou událostí, která i v éře snadného stahování může přitáhnout diváky do kinosálu. Studentský projekt kinêma musica, který do Scaly během letošního podzimu přinesl už čtyři projekce němých filmů s živým doprovodem, vyvrcholí 6. prosince hororovou klasikou Podivný případ doktora Jekylla a pan Hydea.

Cyklus kinêma musica je už pátým, a zatím nejambicióznějším, výstupem praktického kurzu brněnské filmové vědy Provoz kina. Uvádění němých filmů s živým doprovodem sice přestává být vzácností, například už pár let slouží jako největší divácký tahák Letní filmové školy, na náročnosti organizace takových akcí to ale nic nemění. Tým kinẽma musica se navíc brněnské diváky rozhodl seznámit nejen s němými filmy, ale i s mladými brněnskými umělci, které bychom mohli označit jako zástupce soudobé klasické hudby. O živý doprovod filmů se tak už postarali například Next Phase pod vedením Pavla Zlámala, Hany Foss nebo Ensemble Marjan. Právě spojení mladých progresivních hudebníků s pozoru hodnými němými filmy je na tomto projektu jedinečné a lákavé.

Slavný příběh o temném já filantropického doktora Jekylla doprovodí trio Mravenci ve složení Edgar Mojdl, Radim Hanousek a Lucie Kubátová, hudební dramaturgyně celého cyklu. Hlavní devizou filmu režiséra Robertsona je expresivní výkon Johna Barrymora (dědečka Drew Barrymorové) v titulní roli. Z jeho proměn běhá i po sto letech mráz po zádech. Patřičný kontext dodá po skončení projekce přednáška Andrey Schnapkové na téma herectví v němém filmu.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307