DO MĚSTA ZVE JIŘÍ DUŠEK

Přemýšleli jste někdy nad tím, odkud se u nás na planetě vzala voda? Ta, díky které máme bílou zimu? Panuje všeobecná shoda, že má vesmírný původ! Ve Sluneční soustavě se totiž pohybuje bezpočet obřích sněhových koulí – komet. Některé se ke Slunci vracejí s odstupem pouhých roků, na jiné musíme čekat stovky tisíc let. A byly to právě komety, které před více než čtyřmi miliardami roků na povrch Země dopravily prakticky veškerou vodu. Ta, kterou dýcháme v podobě vodní páry, co zdobí ojíněné trávníky, po jejíž ledovce uklouzneme, která pokreslí chladná okna anebo ta, na níž sáňkujeme, pochází z vesmíru.

DO MĚSTA ZVE JIŘÍ DUŠEK

Na co se tedy těším, když ne na sníh? Hned prvního ledna si vyšlápnu na Babí lom, abych jako vždycky poseděl s přáteli v některé z vranovských hospod. Jen o pár dní později, když mi to čas dovolí, chtěl bych se jít přesvědčit, zda bude Horečka sobotní noci v Městském divadle Brno stejná „sodovka“ jako ta na stříbrném plátně. Počítačové hry mne minuly – když přicházely do módy, vlastně když se začaly objevovat první dostupné počítače, byl jsem už starý na to, abych propařil celou noc. Přesto půjdu na Špilberk a připomenu si jejich kouzelný svět. A protože mám malé děti, snad dojdeme i na některé z představení Divadla Radost anebo si nasadíme brusle a sklouzneme se kolem Jošta.

I když to nakonec nejspíš dopadne jako vždycky. Většinu volných večerů věnuji své domovské Hvězdárně a planetáriu Brno. V lednu se totiž vydáme na hon za fantomem vesmíru, který se skrývá pod pláštíkem temné hmoty a energie. Horký plyn, hvězdy, galaxie i my lidé a naše vesmírná voda – to všechno jsou totiž bezvýznamné kulisy. Drtivá většina látky ve vesmíru nevydává žádné světlo, teplo, rádiové ani jiné záření. Celých 95 procent vesmíru tvoří temná hmota a temná energie. Co jsou vlastně zač? Nevíme. Možná ale právě to nevědomí a hledání pravdy pečlivě střežené přírodou je to nejkrásnější.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307