DO MĚSTA ZVE JIŘÍ DUŠEK

Říjen začne pěkně zostra. Hned první pátek v měsíci prožije naše město Noc vědců. Trojice velkých univerzit – Masaryčka, VUT a Mendlovka – spolu s VIDA! science centrem a Technickým muzeem za soumraku předvedou, zač je toho vědy loket. U nás na Hvězdárně a planetáriu Brno tentýž večer, tedy v pátek 5. října, přivítáme první návštěvníky v digitáriu, které se konečně stalo 3D!

DO MĚSTA ZVE JIŘÍ DUŠEK

Ono vlastně vždycky bylo 3D, určitě od okamžiku, kdy se z tištěných plánů před několika roky materializovalo do podoby sofistikovaných počítačů, důmyslných projektorů, chytrých moderátorů a špičkových tvůrců. Nyní ale dokážeme na Kraví hoře promítat „plastické“ filmy – třeba Tajemství gravitace anebo Hvězdný cirkus. Sám jsem zvědav, co na to řeknete. Brno je sice poněkud ospalejší město, jehož kulturní fronta tu a tam marnotratně tápe nebo se zbytečně drží při zdi, nicméně i tak má co nabídnout. Se skleničkou dobrého vína si určitě vychutnám představení Dotkni se vesmíru a pokračuj v Městském divadle Brno. Ve VIDA! science centru bych rád navštívil dočasnou výstavu Ústavu přístrojové techniky Akademie věd, která se věnuje jedné z největších chloub města – elektronovým mikroskopům. Budu také sledovat dění kolem tzv. participativního rozpočtu – aktivně totiž podporuji popularizaci téměř zapomenutého génia, brněnského rodáka Kurta Gödela. Sledujte i vy stránky www.damenavas.cz.

Z titulu mé druhé funkce se v říjnu zúčastním řady oslav k 100. výročí vzniku Československa. I když nejsem příliš „slavící typ“, možná je právě tohle období vhodným okamžikem uvědomit si, kam náš svět za tu dobu dospěl. V dobrém i špatném slova smyslu. Rozlouskli jsme tajemství DNA, zahlédli jsme okamžiky, kdy vznikal vesmír, zkrotili jsme řadu strašidelných nemocí a křemíková srdce miniaturních počítačů pohánějí většinu přístrojů každodenního života. Jednoznačně hovoří i čísla – ve všem se máme mnohonásobně lépe a snad i radostněji.

I když, co je to pozemské století? Pro jednotlivce hodně dlouhá doba, jinak ale nicotný okamžik. Kdyby se totiž dějiny vesmíru scvrkly na 24 hodin, pak se celá historie člověka na Zemi odehrála jednu jedinou sekundu před půlnocí… Je to málo? Anebo až příliš?

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307