DO SVĚTA HUDBY ZVE VÁCLAV BRÁZDA

Slyšeli jste někdy o akapelové hudbě? Pokud ne, v květnu se vám v Brně naskytne příležitost navštívit hned několik koncertů. Ačkoli italský výraz a cappella znamená „ve stylu kaple či sboru“, moderní akapelové skupiny nemají s chrámovými sbory téměř nic společného.

DO SVĚTA HUDBY ZVE VÁCLAV BRÁZDA

Tradiční sbory i akapelové skupiny produkují hudbu bez nástrojů, ale tím vzájemná podobnost končí. Zatímco v typickém sboru účinkují desítky zpěváků, akapelová skupina se většinou vejde do jednoho auta – a velmi významně se většinou liší i repertoár. Často obdivovaným prvkem akapelových skupin jsou jejich členové zajišťující tzv. „vokální bubny“, „vokální trubku“ a zvuky dalších hudebních nástrojů. Na co se tedy můžeme v Brně těšit? Hned zkraje na hvězdu mezinárodního formátu: v Sono Centru 2. 5. vystoupí Bobby McFerrin. Kdo by neznal jeho slavnou písničku Don’t Worry, Be Happy? Zanedlouho poté (5. 5.) na Šelepku zavítá nejznámější česká akapelová skupina – Skety.

Dáváte-li přednost opravdu velkým sborům, asi oceníte Alexandrovce, kteří vystoupí 19. 5. v DRFG areně. Řada sborů – a některé akapelové skupiny – vystoupí také u příležitosti Noci kostelů (24. 5.), která se koná napříč celou ČR.

Již tradiční brněnskou akapelovou skupinou je DNA – Dej Nám Akord, která letos oslaví 25. výročí svého vzniku a v níž působím od začátku jako bas a „umělecký vedoucí“ zároveň. Zkratka pro deoxyribonukleovou kyselinu v názvu není žádná náhoda, neboť skupinu jsme založili v 90. letech jako studenti molekulární biologie a genetiky. Složení skupiny se časem proměnilo, také náš repertoár prochází neustálým vývojem. Rád bych Vás pozval nejen na náš koncert v kostele sv. Augustina (24. 5.), ale zejména na koncert k našemu 25. výročí (8. 6. v Klubu Leitnerova), kde představíme průřez našimi nejnovějšími, jazzově laděnými hity. Na své si v květnu ovšem přijdou i ti, kdo nemají akapelový zpěv příliš v oblibě. Z tradičnějšího pojetí hudby bych doporučil zejména koncert Michala Pavlíčka a Moniky Načevy v klubu Mersey (9. 5.) nebo britské dvojice Those Goddamn Hippies (10. 5. tamtéž), která mixuje elektroniku a kytary. Chybu rozhodně neuděláte, pokud se vypravíte 18. 5. na Flédu, kde bude hrát Monkey Business.

Tak si užijte hudební květen v Brně! 

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307