DO VÝSTAVNÍCH SÍNÍ ZVE ONDŘEJ NAVRÁTIL

Duben je měsícem, kdy brněnský galerijní vlak uhání plnou parou – studenti opět nastoupili, do letního lelkování ještě daleko, výsledky grantových řízení jsou již známy. Letmý pohled do jeho jízdního řádu ukazuje, že se můžeme těšit na řadu vernisáží a zbylých výstav z března.

DO VÝSTAVNÍCH SÍNÍ ZVE ONDŘEJ NAVRÁTIL

Již 3. 4. ožije vernisážovým hlaholem galerie OFF/FORMAT, které se ujme Jozef Mrva, doktorský student sousedící Fakulty výtvarných umění. Na zdi i před ně nainstaluje své vizuálně atraktivní plastické fotokoláže a videa zapletených a zacyklených uzlů, tichomořských atolů a dopravních map. Autor, který se zajímá o matematiku a současné filosofické trendy, zde experimentuje s reprezentací prostoru či kriticky spekuluje o jeho „jiných“ dimenzích, jakými mohou být například komunikační sítě nebo kapitalismus. Ona uzlovitost je pak výtvarnou metaforou komplexnosti, obtížné uchopitelnosti či vyšinutosti těchto sfér.

Jiného experimentátora připomene Moravská galerie, která připravila výstavu Vladimíra Boudníka. Tento neúnavný věrozvěst explosionalismu a reformátor umělecké grafiky má být představen nejen v těchto známých kódech, ale také jako osobnost, která v druhé půli minulého století ovlivnila brněnskou uměleckou scénu. Jak uvádí výstavní avízo, právě tento Pražan se stal mostem, po kterém místní umělci zamířili od stále stojatějších vod surrealismu k očištěné myšlence konceptuálního umění. Svou úlohu přitom sehrál také Jiří Valoch, a výstava je tak i volným pokračováním zhodnocování sbírkového a symbolického odkazu legendárního umělce a teoretika touto institucí.

Dům pánů z Kunštátu a FAIT GALLERY nás hodlají zahltit přívalem jmen, v prvém případě mladých malířů, ve druhém umělců více generací. Co je páteří těchto souborů? Oba se zaštiťují obligátním heslem objevných konfrontací, v renesančním paláci navíc přidávají úsilí o gesamtkunstwerk – komplexní dílo, v němž jsou jednotlivé autorské příspěvky pohlceny celkem. Tento spektakulární barokní koncept nás však nemá vést do minulosti, ale dle kurátora Milana Mikuláštíka analyzovat život malby v současném světě digitálních očí a obrazů. U Faita se zas soustředí na díla, jejichž pojítkem je redukce, fragmentarizace a znakovost.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307