FantasTICký Janáček

Leoš Janáček je ve světě jedničkou mezi českými operními tvůrci a řadí se mezi dvacet nejhranějších světových operních skladatelů. TIC BRNO se snaží o to, aby se o něm dozvědělo co nejvíc Brňanů i těch, kteří Brno navštíví. Janáček tak má díky TICu vlastní web a originální kolekci suvenýrů, naučnou stezku a k 165. narozeninám dostal šalinu. Díky Moravskému zemskému muzeu můžete navštívit Památník Leoše Janáčka a skladatelův archiv, díky Národnímu divadlu Brno co dva roky mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno. Že je Brno městem hudby a Leoše Janáčka, potvrdilo také UNESCO.

 

Janáček má web a pexeso

Na www.leosjanacek.eu zjistíte zajímavosti ze skladatelova života, prostudujete kompletní soupis díla, zahrajete si hudební pexeso nebo se podíváte na půvabná animovaná videa, která ve třech minutách ilustrují nejvýznamnější okamžiky v životě Mistra. Najdete zde také nabídku originálních dárků s janáčkovskými motivy, které si pak na vlastní oči můžete prohlédnout v infocentrech TIC BRNO a něco si pořídit.

 

Janáček má stezku a památník

Už jste se prošli po stopách Leoše Janáčka a poznali lokality spojené s jeho životem a tvorbou? V centru města jsou instalovány informační panely a také na webu najdete k jednotlivým místům množství obrazových dokumentů i možnosti prohlídky s průvodcem. Nejvýznamnější lokalitou spojenou s Janáčkem je domek na Smetanově ulici, ve kterém Mistr prožil posledních téměř dvacet let života, dnes přístupný jako Památník Leoše Janáčka. Ve vedlejší budově bývalé Janáčkovy varhanické školy sídlí Archiv Leoše Janáčka, jenž byl oceněn zápisem do registru Paměť světa UNESCO.

 

Šalina jako dárek k narozeninám a zbrusu nová kuchařka

V roce 2019 daroval TIC BRNO Leoši Janáčkovi šalinu, díky níž jezdily rok postavy jeho oper po městě, v němž žil a tvořil. Nejnovějším počinem v oblasti propagace tohoto skladatele je vydání Mářiny kuchařky, která díky dochovaným zápiskům jeho hospodyně Marie Stejskalové prozradí, na čem si tento hudební skladatel rád pochutnával, a díky jejím poznámkám k životu a dílu domácího pána se dozvíte také zajímavosti z Mistrova života. Kuchařka vznikla ve spolupráci s Moravským zemským muzeem a nejoblíbenější Janáčkovy dezerty bude během festivalu Janáček Brno 2020 dokonce možné ochutnat ve vybraných brněnských kavárnách a cukrárnách.

 

Poslouchám Janáčka

Že byste si od Janáčka i něco poslechli, ale netroufáte si rovnou na operu? Nebo jej znáte a uvítali byste poslech jeho díla v netradičním prostředí? Tak právě vám je určena mimořádná instalace TIC BRNO, díky které během festivalu Janáček Brno 2020 na 16 místech v Brně potkáte samotného Janáčka s jeho pejskem Čiperou. Každá postava na sobě bude mít unikátní samolepku s QR kódem odkazujícím na audioukázku Janáčkovy hudby.

 

Prezentace Janáčka v zahraničí

Propagace tohoto našeho skladatele se samozřejmě nesoustředí jen na Brno a Českou republiku, ale přesahuje i do zahraničí. Kampaň v zahraničních hudebních médiích hlásá, že Janáček je ve světě nejhranější český operní skladatel a v Českém centru v New Yorku bude po ukončení koronavirových omezení možno navštívit jeho výstavu. Také pro další Česká centra v ostatních státech je připravena výstava, kterou stačí v případě zájmu jen přeložit do potřebných národních jazyků.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307