Fenomén Brno Underground

Jakmile začnete mít dost sluníčka a zatoužíte po ochlazení ve stínu, doporučujeme návštěvu brněnského podzemí. Za nenápadnými vchody se přímo ve středu města skrývají podzemní prostory, jejichž historie sahá až do 14. století. Každý z prostor brněnského podzemí nabízí specifický zážitek. Vedle sakrální Kostnice u sv. Jakuba, historického Mincmistrovského sklepa a rodinného Labyrintu pod Zelným trhem se opět otevírá dechberoucí vodojem na Žlutém kopci a snad brzo také kryt civilní obrany Denis pod Petrovem. Expozice si zachovává autentickou stísněnou atmosféru 50. let minulého století, ve které vznikal.

Vodojem na Žlutém kopci © TIC BRNO Michal Růžička

Brno Underground

Brněnské podzemí přináší rozmanité zážitky, svým množstvím a různorodostí je ale především brněnským fenoménem, který stojí za objevování. Vydejte se do jeho hlubin odhalit historii a genius loci těchto skrytých míst. Nejnovějším přírůstkem podzemí snad brzo bude protiatomový kryt Denis. Ten byl hlouben pod Petrovem od konce druhé světové války a toto léto se chystá jeho zpřístupnění veřejnosti. Při návštěvě projdete část z jeho 900 metrů dlouhých chodeb, dostanete se 30 metrů pod povrch a taky na místo přímo pod katedrálou sv. Petra a Pavla. Druhou technickou památkou je působivý vodojem na Žlutém kopci, přirovnávaný k istanbulským cisternám Yerebatan. Cihlový vodojem připomínající podzemní město, gotickou katedrálu či scény z filmu Pán prstenů byl dokončen v roce 1873 a svému účelu sloužil až do roku 1997. Systém valených a křížových kleneb nesených cihlovými pilíři jej činí jedinečným a řadí mezi stavitelské perly naší republiky. Dále můžete navštívit Kostnici u sv. Jakuba, pietní místo, kde je uloženo na 50 000 kosterních pozůstatků, Mincmistrovský sklep, který oživuje zapomenuté řemeslo ražby mincí, nebo Labyrint pod Zelným trhem datovaný do 14. století, v jehož reálných kulisách si můžete zahrát únikovou hru Poklad v labyrintu.

Kryt Denis

Když se vše podaří, bude zmíněný protiatomový kryt horkou novinkou letošního léta, nebo vlastně spíš chladnou. Ve všech podzemích najdete stabilní podpovrchovou teplotu, ale v tomto jednu z nejnižších, neboť se neukrývá pod městskou dlažbou, ale pod zeminou a skalami petrovského kopce. Chcete-li se tedy v létě opravdu zchladit, nabízíme kryt a jeho osvěžujících 12° C. Husí kůži vám pak nažene nejen teplota, ale určitě i autentický vzhled krytu, který vás přenese do doby nedávno minulé a bohužel válečné.

Vodojem na Žlutém kopci

Když se tato technická památka minulý rok zpřístupnila, vyvolala poprask a všechny prohlídky byly rázem vyprodány. Vodojem pak dokonce zvítězil v anketě Turistické novinky 2020 pořádané portálem Kudy z nudy. Takže hledáte-li místo, kudy z brněnské nudy (která neexistuje), navštivte vodojem pod Žlutým kopcem. Připadat si budete jak v mysteriózním filmu a určitě nebudete návštěvy litovat. Místem vás, stejně jako v ostatních případech, provede zkušený průvodce a dozvíte se spoustu zajímavých informací.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307