Ivan Kyncl: rebel s fotoaparátem

18. 3. – 17. 5. 2015
Moravské zemské muzeum – Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno

Obrazový kronikář normalizační doby a fotograf britských divadelních scén. Výstava připomíná dílo pražského fotografa a disidenta Ivana Kyncla (1953–2004), který svými fotografiemi provokoval v 70. letech 20. století komunistické mocnáře v tehdejším Československu.

Ivan Kyncl

Stál svým dílem v opozici proti tzv. socialistickému realismu a své názory projevil také jako signatář Charty 77. Dokumentoval pronásledování českých disidentů Husákovým režimem. Jeho fotky znali především ti, kteří sdíleli podobný postoj k tehdejší vládě. Znám byl však také v cizině. Publikoval například v The Sunday Times či v časopisu Stern. V roce 1980 svou vlast opustil a emigroval do Londýna, kde uspěl především jako divadelní fotograf.
Tato výstava prezentuje skoro 200 fotografií z pozůstalosti Ivana Kyncla, uložené v archivu Forschungsstelle Osteuropa (Výzkumné středisko Východní Evropa) v Brémách a vznikla ve spolupráci Forschungsstelle Osteuropa in Bremen, Národního muzea v Praze a Moravského zemského muzea v Brně pod záštitou dr. Hanse Koschnicka.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307