Jaké budou Brněnské Vánoce 2016? Prozradí nám to Jana Janulíková, ředitelka Turistického informačního centra města Brna.

Vánoční trhy v Brně prošly v posledních letech velkou proměnou. Jaké novinky můžeme na letošních vánočních trzích očekávat?

Změnilo se toho hodně už loni, kdy jsme pořádali Brněnské Vánoce poprvé pod mým vedením. Novinkou, která hýbala doslova celým Brnem, bylo zavedení systému vratných obalů na všech trzích v centru města. To prospělo kultuře konzumace a posunulo brněnské trhy zase o notný kus blíže západoevropským standardům. Brno se tak stalo prvním městem v České republice, kde si můžete na všech trzích v centru města vychutnat vánoční nápoje z porcelánového vánočního hrníčku nebo vratného vánočního kelímku. Tak jsou na to zvyklí návštěvníci trhů v řadě známých světových destinací. Propagujeme Brno a vánoční trhy jako atraktivní událost, kvůli které stojí za to přijet se do Brna podívat. Letos máme opravdu na co lákat. Máme připraveno několik úplně nových projektů, které viditelně vylepší podobu brněnských vánočních trhů. A krásnou novou kolekci čtyř variant vánočních hrnků od známého brněnského výtvarníka Petra Kvíčaly. Jsou červené, slavnostní a znázorňují čtyři brněnská náměstí. Budou se vám líbit!

Kdo je autorem vizuální stránky letošních trhů?

Letošní vizuál je těžko přehlédnutelný. Pracujeme s několika variantami vánočních kaleidoskopů vytvořených z fotografií, které vystihují památky, místa, události a okamžiky ze života města. Jako motivy se tak představí například kašna Parnas, věž Staré radnice, adventní koncert a také „šalina“ razící si cestu davem na brněnské ulici nebo holub na chodníku hledající něco k jídlu. A můžete se bavit hledáním dalších známých brněnských výjevů. S kaleidoskopy se lidé setkají v ulicích města, ve vánočních tiskovinách i na webu a sociálních sítích. Autorem a realizátorem nápadu je brněnské grafické studio Pixl-e. Logo Brněnských Vánoc, tedy poloviční vločka v jednoduchém černobílém provedení z dílny Etnetera Motion, zůstává jako prvek zachovávající kontinuitu mezi jednotlivými ročníky.

Které novinky a události z letošního programu byste vyzdvihla a doporučila?

Středobodem brněnských vánočních trhů, a vlastně Brna vůbec, je náměstí Svobody. Tam letos vyroste extravagantní objekt kulatého tvaru, velký zimní bar. Vedle tradičních vánočních drinků, jako je například legendární Turbomošt, si tu dáte tradiční i netradiční, místní i světové drinky od Baru, který neexistuje. Pro gurmány, kterých máme v Brně čím dál více, jsme připravili zbrusu nové gurmánské trhy na Dominikánském náměstí. A na Staré radnici pořádáme první ročník brněnského vánočního Design marketu a také Trh neziskovek. Rozšířením trhů o další místo chceme docílit toho, aby návštěvníci získali více prostoru, máme také připraveno více konzumačních zón. Brněnské vánoční trhy jsou poměrně unikátní svým rozsáhlým programem, který se koná každý den na pódiu na náměstí Svobody. To není ve světě zdaleka obvyklé. Hudební program, který letos dramaturgicky připravil známý brněnský hudebník a ředitel festivalu Jazzfest Brno Vilém Spilka, se ponese na vlně swingu a folklóru. Velká hudební jízda začne při rozsvícení vánočního stromu 25. listopadu, kdy vystoupí dva špičkoví beatboxeři En.dru a JeN Hovorka spolu s jednou z nejvýraznějších zpěvaček nastupující generace Sisou Fehérovou. Dále se můžete těšit například na koncert Dana Bárty a Robert Balzar Tria, Lenky Dusilové a Baromantiky, šansonový program Radky Fišarové, extravagantního guru elektroswingu DJ Mackie Messera a další. A to nejlepší na konec: Rozhlasový big band Gustava Broma s hostujícím Chuckem Wensleym z Los Angeles!

Jak jsou v letošním programu akcentovány charitativní aktivity? Budou mít návštěvníci trhů možnost podpořit dobrou věc?

Advent je obdobím, kdy bychom měli myslet nejen na své blízké, ale také na všechny potřebné. Na pomoci druhým je přece založena celá tradice vánočních stromů ve městech spojená se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. V Brně bude i letos fungovat tradiční humanitární sbírka Českého červeného kříže, jejíž výtěžek poputuje částečně do SOS dětských vesniček, částečně pak do dalších sociálních zařízení, na ozdravné pobyty dětí a seniorů a na pomoc sociálně slabým rodinám. Charitě budou dále na Brněnských Vánocích patřit všechny úterky.

Co vy a Vánoce? Zbude vám vůbec čas na klidné prožití svátků s vašimi blízkými? A pokud ano, jak si představujete jejich ideální podobu?

Vánoce jsou mým nejmilovanějším svátkem. Mám hrozně ráda tu celou zvláštní, slavnostní a zjitřenou atmosféru. Vánoce trávím doma se svou rodinou. Nic světoborného, ale zato hodně příjemného. Posedáváme, poleháváme kolem stromečku, povídáme, něco k tomu přikusujeme. Často zůstávám vzhůru dlouho do noci při čtení knih, které si často sama nadělím. Při mém celoročním pracovním vytížení jsou pro mě teď vánoční svátky zejména o klidu a setkávání s těmi, které mám ráda a na které nemám tolik času, kolik si zaslouží.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307