Janáčkovo Brno na návštěvě v New Yorku

1. 4. – 10. 5. 2020

Leoš Janáček je ve světě nejhranější český operní skladatel a Janáčkovo Brno vzbuzuje pozornost po celém světě, aktuálně v New Yorku. Brno se v roce 2017 stalo městem hudby UNESCO a TIC BRNO se odkazu skladatele systematicky věnuje od roku 2016. Zprovoznil web www.leosjanacek.eu, spravuje janáčkovskou naučnou stezku, nabízí publikace, propagační videa a dárkové předměty s touto tematikou. Ve čtvrtek 12. března v 19 hodin newyorského času zahájil formou live streamu spolu s Českým centrem New York, Moravským zemským muzeem a Metropolitní operou v Bohemian National Hall Czech Center New York Janáčkovi výstavu.

Vendula Chalánková: Leoš a jeho drazí

Výstava byla připravena u příležitosti uvedení Janáčkovy opery Káťa Kabanová v Metropolitní opeře v květnu 2020. Ústředním tématem výstavy jsou okolnosti vzniku opery Káťa Kabanová a její světové premiéry v roce 1921 v Brně. Další části představují historii inscenací jeho oper na scéně Metropolitní opery v New Yorku a aktuální janáčkovské dění v Brně. Vedle Mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno, který se vypracoval na jednu z nejprestižnějších hudebních událostí v Evropě, představuje další aktuální témata, například janáčkovskou stezku Po stopách Leoše Janáčka nebo zařazení Archivu Leoše Janáčka do registru Paměť světa UNESCO.

 

Janáčkovo Brno

Součástí výstavy je i kolekce výtvarných koláží brněnské umělkyně Venduly Chalánkové s motivy portrétů Leoše Janáčka, jeho blízkých a postav z jeho oper. Vendula Chalánková spolupracovala také na sérii animovaných videí Leoš Janáček ve třech minutách, která jsou rovněž na výstavě ke zhlédnutí. Videa jsou součástí projektu TIC BRNO, jenž vznikl v roce 2016 s cílem využít potenciál fenoménu Leoše Janáčka pro mezinárodní marketing města a má zakoupit dárkové předměty s motivy od již zmíněné Venduly Chalánkové nebo kolekci od Barbary Zemčík, kterou zdobí Janáčkovy nápěvky mluvy – zápisy situací a útržků hovorů včetně notového záznamu, které si skladatel více než třicet let zaznamenával do svých deníků. Není to dlouho, co se z nich v Paříži radoval i slavný český literát Milan Kundera, jenž má k Janáčkovi vřelý vztah a je jeho významným propagátorem.

do 10/5/2020
Bohemian National Hall
Czech Center New York
Leoš Janáček a Káťa Kabanová
Janáčkovo dílo
v Metropolitní opeře
Leoš Janáček a Brno

www.leosjanacek.eu

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307