Ke čtení zve Jindřich Langer

Protože je únor krátký, musíme číst knihy s přiměřeným počtem stran. Není nic hor¬šího než rozečtená kniha, která přepadne do dalšího měsíce. Jak říká staré brněnské přísloví: Co v únoru rozečteš, to v únoru dočti. Takže Vojna a mír od Tolstého se zapovídá.

Ke čtení zve Jindřich Langer

Ale samozřejmě jsou knihy závažných té¬mat, které mají pod tisíc stran. Určitě bych doporučil český překlad knihy Kamenné sny. Napsal ji Ázerbájdžánec Ajlisi a když vyšla, hrozila mu smrt. President prohlásil, že dá 10.000 manátů tomu, kdo pisálko¬vi uřízne ucho… Prosinec 1989, eskaluje konflikt o Náhorní Karabach, napětí v Baku graduje. Do jedné z tamějších nemocnic je v kritickém stavu dopraven přední ázer¬bájdžánský herec. Byl do bezvědomí zbit, když se zastal nevinného Arména. V duchu se vrací do krajiny svého dětství a sní při¬tom kamenné sny.

Román vyvolal v autorově domovině řadu nenávistných reakcí, jeho knihy byly veřejně páleny a spisovatel byl označen za zrádce národa. Rozhodl se totiž vykreslit nepřítele v příznivém světle. Píše o pogro¬mech, které Azerové spáchali na Armé¬nech žijících v Baku či Sumgaitu. V knize připomíná, jak byli lynčováni a vyháněni, o útocích z druhé strany se však záměrně nezmiňuje. „Snažil jsem se dát najevo, že ještě není pozdě, a že spolu stále můžeme vycházet. Že jsme nezapomněli, jaké hrůzy jsme spáchali. Násilí ze strany Arménů a masakr v Chodžaly už ale musí popsat arménský spisovatel, není možné, aby se národ dopustil takové krutosti a neuměl o ní napsat,“ vzkázal Ajlisli.

Jindřich Langer
astronom na volné noze

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307