KINOŠKOLA v Artu učí kouzla animace a magickou řeč filmu

Kino a škola. Ze spojení těchto dvou slov rozhodně nevyplývá nuda nebo povinnosti, ale zábava a zážitky. KINOŠKOLA se nachází v Kině Art a od podzimu 2014 se věnuje vzdělávacím aktivitám v oblasti hraného i animovaného filmu.

KINOŠKOLA v Artu učí kouzla animace a magickou řeč filmu

Workshopy animace a netradiční projekce zprostředkovávají zážitkovou formou kouzlo kinematografie široké veřejnosti i školám. Centru filmové a audiovizuální výchovy – KINOŠKOLE – se momentálně naplno věnuje vedoucí Kina Art Miroslav Maixner.

Oficiální název zní Centrum pro filmovou a audiovizuální výchovu při Kině Art, lidsky pak KINOŠKOLA. Nabízí programy netradičních filmových projekcí a workshopů filmové animace, navíc s přesahem do historie kinematografie nebo k základům filmové řeči. Nabídka je namířena nejen na dospělé, ale především na děti a školy. „Snažíme se v dětech vybudovat kritický a kreativní přístup k filmu de facto už od školky. A nevěřili byste, jak skvělé animace dokáží některé školkou povinné děti vytvořit,“ říká Miroslav Maixner.

Film a video zásadně formuje nastupující generaci

KINOŠKOLA spolupracuje s Národním filmovým archivem, Národním ústavem pro vzdělávání, Centrem dokumentárního filmu a řadou dalších institucí. Jejím cílem je partnerství škol, veřejnosti a kina, všech, kdo si uvědomují, že film a video dnes zásadně formují nastupující generaci. Pořádá proto i specializované semináře pro pedagogy anebo workshopy na objednávku třeba přímo ve školách. A proč projekt vznikl zrovna v menším artovém kině? Kino Art se vždy snažilo o víc než o pouhé promítání filmů, rozvíjelo netradiční programové formáty a cíleně pracovalo se svými návštěvníky. „Od svého nástupu jsem se snažil rozšířit prostor pro dětského diváka, protože jsem nebyl spokojený s jednotvárnou distribuční nabídkou kýčovitých animáků. Chtěl jsem dětem ukázat jiné filmy, což bylo složité,“ upozorňuje Maixner, kterému se nakonec díky kontaktům se správnými organizacemi, výtvarníky, filmaři a velkému štěstí na spolupracovníky podařilo od podzimu 2014 rozběhnout první pravidelné workshopy¨. Následné pozitivní reakce pak vedly k dnešní KINOŠKOLE.

Pravidelné kurzy i workshopy na míru

V KINOŠKOLE momentálně běží tři půlroční kurzy pro veřejnost – v pondělí a v neděli pro děti, ve čtvrtek pro dospělé. Jedná se o cyklus deseti lekcí, ve kterých se pracuje s tvorbou animovaného stop-motion filmu, která je doplněna projekcemi a výkladem. Účastníci se věnují i postprodukci a práci se zvukem. Kurzy jsou doplněny tištěnými materiály od ilustrátorky Kateřiny Hikadové, která je, spolu se zlínskou animátorkou Monikou Pavlovou, jednou z lektorek KINOŠKOLY. Pololetí zakončí slavnostní projekce filmů všech účastníků KINOŠKOLY ve velkém sále kina.

Mimo pravidelných kurzů pořádá centrum workshopy na míru pro školy, různé speciální projekce anebo semináře. V dubnu to bude otevřený seminář pro pedagogy a série projekcí asijských filmů ve spolupráci s Masarykovou univerzitou. Od druhé poloviny roku se rozšíří nabídka kurzů o hraný film, přesahy do počítačové animace a spolupráci s projektem My Street Films nebo Centrem dokumentárního filmu v Jihlavě.

(red)

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307