Křest knih k Roku české hudby v Janáčkově památníku

Závěrem roku 2014 Moravské zemské muzeum v Památníku L.Janáčka na Smetanově ulici za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana pokřtilo dvě knihy, které obohatily předvánoční trh.

křest knih

Publikaci Leoš Janáček a Lidové noviny zamýšlela autorka Libuše Janáčková jako svoji diplomovou práci. Mimochodem prý není s Leošem Janáčkem nijak spřízněná, ale kdoví, jestli to ní jen projev skromnosti. Díky Roku české hudby z toho nakonec vyšla zajímavá kniha, která mapuje vztah Leoše Janáčka a Lidových novin.  Ten byl velmi přátelský a znamenal pro hudebního skladatele trvalý zdroj podnětné inspirace.

Autorka čerpala výhradně z pramenů a především z Janáčkovy pozůstalosti uložené v Oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea a ze samotných Lidových novin. Kniha je dvojjazyčná, tedy česky a anglicky, osloví tedy i zahraniční návštěvníky. Jiří Zahrádka, janáčkolog a kurátor Janáčkova památníku, je autorem další publikace a tou je kniha pro děti Příhody lišky Bystroušky. Je ve tvaru leporela a provádí děti operou Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky.

Protože je autor sám otcem dvou dětí, vznikala knížečka cíleně a procházela již během vzniku tvrdou kritikou těch nejpovolanějších čtenářů. Výtvarně knížečka vychází z půvabných kostýmních a scénických návrhů Eduarda Miléna, ve kterých se hrála první Bystrouška v brněnském Národním divadle v roce 1924.  Kniha vychází v češtině i angličtině a zaujme tedy i zahraniční zájemce. Brno tak opět získalo další připomínku svého slavného skladatele, kterým se může „pýšit“, jak říká Jenůfka.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307