Kryt Denis připravuje otevření

Tři zamřížované vstupy pod kopcem u zastávky Nové sady možná zachytí pozornost kolemjdoucích. Ne každý však už ví, kam tyto vstupy vedou. Přesto by je ve své době mohly zachránit před nebezpečným útokem a nepřátelským ohrožením. Jedná se o kryt civilní obrany zvaný Denis, který má být v květnu zpřístupněn veřejnosti k prohlídkám.

Kryt Denis © TIC BRNO Michal Růžička

Na rozdíl od nedalekého bunkru 10-Z, který sloužil k ukrytí necelých 500 osob z vedení města a kraje, kryt Denis měl sloužit široké veřejnosti nacházející se v okolí hlavního nádraží a Nových sadů.

Budovat se začal v roce 1946 a dokončen byl ve třech etapách v roce 1955. Postupně byly vytvořeny tři hlavní přístupové cesty na rohu ulic Nádražní a Husova. Kryt má také tři únikové šachty, které ústí na povrch v Kapucínských zahradách. Nouzový výstup schodištěm vede dokonce do sklepení kapucínského kláštera datovaného do roku 1711. Celková délka chodeb i s únikovými štolami činí 900 metrů. Většina chodeb má rozměr 3 × 3 metry a jsou vyhloubeny místy až 35 metrů pod povrchem. Celková zastavěná plocha činí 5 565 m2 a severozápadní roh krytu leží přímo pod katedrálou sv. Petra a Pavla.

TIC BRNO nyní připravuje zpřístupnění části tohoto krytu veřejnosti. Samozřejmě za dodržení všech bezpečnostních opatření vyplývajících z povahy místa i covidové pandemie. Po nedávném otevření vodojemu pod Žlutým kopcem se tak nabídka brněnského podzemí rozšíří o další atraktivní prostor.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307