Literatura střední Evropy se potká v Brně

1. 7. – 4. 8. 2015
Divadlo Husa na provázku, Zelný trh 9, Brno

Už po šestnácté letos v červenci vypukne v Brně Měsíc autorského čtení, největší středoevropský literární festival.

Akce, která se narodila v Brně a už má svou tradici i v Ostravě, Košicích a Wroclawi, se letos posouvá na Ukrajinu do Lvova. Kam jinam, než do města, jehož historií prochází dějiny české, slovenské i polské. Ukrajina je zároveň čestným hostem letošního ročníku. Festival pravidelně startuje 1. července v Brně, odtud se pak po celý měsíc, den po dni, šíří do Ostravy, Košic, Lvova a Wroclawi. Celkem se v každém městě představí šedesát dva současných předních spisovatelů: denně dva, od 19 hodin zástupce čestné země, letos Ukrajinec (31x), od 20.30 hodin Čech (13x), Slovák (12x) nebo Polák (6x).

Jednou z letošních novinek je také edice 31 knih ukrajinských autorů, které vyjdou v češtině. „Bude to něco, co po festivalu zůstane, ať v knihovnách jednotlivých návštěvníků festivalu, tak v knihovnách veřejných,“ vysvětluje ředitel Pavel Řehořík důvody pro unikátní ediční počin, jenž zůstane jako trvalá hodnota celého literárního projektu.

Hlavní program doplňují doprovodné akce: filmové projekce, výstavy, koncerty. Akce probíhá nepřetržitě jedenatřicet dní v pěti evropských městech v době od 1. července do 4. srpna. MAČ letos hostí celkem 62 umělců, tedy přes 300 vystoupení! Nemusíte mít obavy, že byste nerozuměli – autoři sice budou číst ve své rodné řeči, ale současně budou promítány překlady jejich textů. Rozhodně si nenechejte ujít vystoupení největších hvězd současné ukrajinské literatury jako je Oksana Zabužko (Brno 1. 7., Ostrava 2. 7., Košice 3. 7.), jejíž dílo prostřednictvím ženských osudů podává obraz o ukrajinské historii, Serhije Žadana (Brno 10. 7., Ostrava 11. 7., Košice 12. 7.), jehož dílo je kronikou divokých 90. let, Juryje Andruchovyče (Brno 12. 7., Ostrava 13. 7., Košice 14. 7), „patriarchy“ mladší literární generace, nebo „zázračného dítěte“ – básníka, hudebníka a organizátora lvovského Fóra nakladatelů Hryhorije Semenčuka (Brno 31. 7., Ostrava 1. 8., Košice 2. 8.). Z „domácích“ autorů lákají jména jako Kateřina Tučková, Michal Viewegh, Tereza Boučková, Vlado Šimek, Karol Sidon, z těch polských Pawel Smoleński.
A nejlepší zpráva – na všechny akce je vstupné dobrovolné.

V průběhu července se také nesmíte divit, pokud v ulicích Brna budete potkávat Japonce, Litevce, Mongoly, Američany a Číňany, kteří nápadně plynně hovoří česky. V průběhu MAČe se totiž na Brno přijde podívat padesátka bohemistů z celého světa.

Pro ty, kteří se na festival nedostanou, můžeme doporučit webové stránky festivalu, kde všechny večery poběží v reálném čase on-line, tedy: www.autorskecteni.cz

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307