MARATON HUDBY BRNO PŘIVEZE JONA HOPKINSE I CIRK LA PUTYKA

Jedno město hudby UNESCO, čtyři srpnové dny, mnoho různorodých míst, desítky koncertů, performancí, happeningů, stovky účinkujících a tisíce hudbymilovných, spokojených lidí. To bude Maraton hudby Brno 2019, který promění město v jedno velké hudební pódium a díky kterému potkáte hudbu v centru Brna na každém kroku. Z Británie na festival dorazí DJ Jon Hopkins nebo tanečně cirkusová skupina Motionhouse, z tuzemské scény si nenechte ujít například site specific operu v lázních nebo hudebně ekvilibristické představení Cirku La Putyka v brněnské premiéře.

MARATON HUDBY BRNO PŘIVEZE JONA HOPKINSE I CIRK LA PUTYKA

Tak jste Brno ještě neslyšeli!

Maraton hudby Brno koncentruje svůj program do centra města, takže hudbu budete potkávat opravdu na každém kroku. Na Dominikánském náměstí postaví velké pódium, na kterém bude znít mix žánrů – od alternativy přes filmovou hudbu po rock a pop a na své si přijdou děti i dospělí. Komornějším protipólem této stagei bude festivalové centrum na nádvoří Staré radnice, kde bude možné načerpat síly i veškeré informace k festivalovému dění. A to vše opět za doprovodu živé hudby. V ulicích Brna vybuduje festival dle návrhů výtvarnice Kateřiny Šedé speciální „pokoje“ pro pouliční muzikanty, tzv. buskery, kteří jsou spolu s flašinetáři, varhaníky u jezuitů a pianisty v Alfa pasáži tradičními a oblíbenými účastníky festivalu. Tradiční hned dvakrát je taky folklor, který festival propojuje s celou jižní Moravou. Novinkou naopak bude folková či alternativní stage.

Zvukový nový cirkus a opera v bazénu

Tuzemské umělce zastoupí na festivalu mimo jiné například Cirk La Putyka nebo Hausopera. V inscenaci našich nejznámějších představitelů nového cirkusu bude mít hlavní slovo magická síla živé hudby. Název představení Isole vychází z italského termínu pro ostrov a zároveň odkazuje na báseň No Man Is an Island od Johna Donnea. Na festivalu se uskuteční v brněnské premiéře a pod záštitou Letní Letné. Doslova osvěžujícím vystoupením v srpnu jistě bude site specific opera připravená na míru bazénu v Lázních na Rašínově. Haus- opera je spolkem nadšenců – profesionálů, který zve v rámci festivalu na jednoaktovou operu Poslední pólo. Hudba Marka Ivanoviće se prolne s ladnými pohyby akvabel, nostalgické libreto Josefa Škarky v podání operních zpěváků vystupujících v plavkách zase potvrdí, že na první lásku se nezapomíná.

Elektronický DJ a směs tance a cirkusu

Směsici meditace a plnokrevného techna přiveze na festival z Británie elektronický producent a DJ Jon Hopkins, známý širší veřejnosti například spoluprací s kapelou Coldplay, směs tance a cirkusu britští Motionhouse a NoFit State. Synonymem Hopkinsovy vlastní tvorby je opojně organický zvuk a vytříbený smysl pro skládání mnohovrstevnatých kompozic. Jeho produkce je přehlídkou promyšleného vizionářství plného nakažlivé smyslovosti a fanoušky si nachází napříč žánry, což ukázal také jeho poslední koncert v zaplněném Foru Karlín. Co se stane, když se spojí tanec a cirkus, ukáže představení BLOCK, které posouvá hranice obou forem umění. Umělci ze souborů Motionhouse a NoFit State postupně skládají dvacet rozměrných bloků do nekonečné palety tvarů a sestav, na kterých pak rozehrávají svou show o životě ve městě, včetně všech jeho rozporů a výzev. Maraton přináší představení ve spolupráci s festivalem Na prknech, dlažbě i trávě a vstup je zdarma.

Hudba v ulicích města – VSTUPTE ZDARMA

Potloukat se festivalovým areálem od místa k místu a namixovat si svůj vlastní vícedenní koncert – máte to tak rádi? Tak přesně to vám nabídne letošní Maraton hudby Brno. Vaším festivalovým areálem bude centrum města a vybírat můžete z těchto míst:

Dominik stage / alternativa, art rock, elektronika, filmová hudba, hudba pro děti, jazz, pop, rock

9.–10. 8.

Výstavní skříň festivalu, velké pódium na nově opraveném Dominikánském náměstí, nabídne mix žánrů od alternativy přes filmovou hudbu po rock a pop. Vystoupí například Jana Kirschner, Jan P. Muchow & The Antagonists a brněnská legenda Progres 2.

Festivalové guest centrum / nádvoří Staré radnice s živou hudbou

8.–11. 8.

Během festivalu nebude brněnským meeting pointem Česká, ale nádvoří Staré radnice. To nabídne oázu klidu v rušném centru města a po dobu konání Maratonu hudby Brno zde bude možné načerpat síly i veškeré informace k festivalovému dění. To vše opět za doprovodu krátkých koncertů různých žánrů – hudba vám tady bude opravdu na dosah.

Bezuliční busking / „pokojíky“ výtvarnice Kateřiny Šedé

8.–11. 8.

Tradičními účastníky Maratonu hudby Brno jsou pouliční umělci, takzvaní buskeři. Ti však hrají na netradičních místech, proto bezuliční busking. Letošní ročník nabízí jako hlavní atrakci bytové koncerty přímo na ulici. Čtyři otevřené pokoje (obývák, ložnice, koupelna a dětský pokoj) vám díky českým i zahraničním buskerům zprostředkují neopakovatelný zážitek – na ulici budete jako doma! Nemusíte zvonit, přezouvat se, ani se předem ohlásit… Součástí bezuličního buskingu bude také 10. Mezinárodní setkání flašinetářů.

Kabinet stage / alternativa, elektronika, jazz, rock

9.–10. 8.

Festivalová klubová scéna žánrově pro mladší nebo stále mladé publikum nabídne jako novinku festivalu téměř nonstop program a mimo jiné noční elektro dojezd až do nedělního rána. Najdete ji v oblíbeném brněnském klubu Kabinet MÚZ.

Orlí stage / folk

9. 8.

Portál Divadla na Orlí poslouží jako zázemí pro folkovou stage festivalu. Tento žánr, který má své kořeny v anglosaských zemích, se na Maratonu hudby Brno objevuje poprvé. Zastoupen bude klasický folk i folk nové generace. Těšit se můžete například na kapelu Žamboši – držitelé Anděla za folk zde pokřtí novou desku.

Biskupský dvůr / folklor

10. 8.

Folklorní soubory jsou tradičními účastníky Maratonu hudby Brno a symbolicky propojují festival a město s celou jižní Moravou. Tentokrát bude frajárkám a šohajům patřit Biskupský dvůr, který díky nim bude plný barevných krojů, tance a zpěvu. Těšit se můžete na Metošé a Mužský pěvecký sbor z Hrubé Vrbky nebo na besedu u cimbálu na Alžbětinské scéně Divadla Husa na provázku.

Nekonečné varhany u jezuitů / klasika

11. 8.

Je to už pět let, co byly slavnostně vysvěceny zbrusu nové koncertní varhany, které pro jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně zhotovila švýcarská varhanářská dílna Mathis Orgelbau AG. A je to už počtvrté, co tyto varhany v rámci Maratonu hudby Brno rozezní varhaníci v nekonečném proudu skladeb pod záštitou profesorky Aleny Veselé. Pianoštafeta v ALFA pasáži / klasika, pop 11. 8. Poslouchat i hrát můžou všichni na tradiční maratonské Pianoštafetě, konané v pasáži funkcionalistického paláce Alfa. Využijte příležitosti zahrát si na jednom pódiu s ředitelem České filharmonie a klavíristou Davidem Marečkem, který je patronem tohoto projektu. Zváni jsou hráči všech věkových kategorií i uměleckých schopností.

Django stage / romská muzika

9. 8.

Maraton hudby Brno přináší to nejlepší z brněnské hudební scény. Proto oslovil i téměř plnoletý festival Django fest, který si pro vás připravil speciální program zrcadlící jejich mnohaleté zkušenosti na poli romské muziky různých směrů. Na Malinovského náměstí bude k slyšení například Monika Bagárová a Mezcla Orquesta. Město hudby UNESCO Maraton hudby Brno je klíčovou hudební událostí města Brna v rámci jeho členství v Síti kreativních měst UNESCO v oblasti hudby. Jedním z důvodů k zapsání města do této prestižní sítě byla mimořádně pestrá hudební nabídka v Brně a tuto skutečnost festival důsledně rozvíjí. Další důležitou linkou se stalo propojení s jižní Moravou, která je stejně jako Brno výjimečně hudební, a také proto na festivalu nechybí folklor. Již IV. ročník Maratonu hudby Brno koncentruje všechny multižánrové hudební produkce do samotného středu města. Užijte si město plné hudby!

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307