Maraton hudby promění Brno v hudební metropoli

Přes 250 koncertů na více jak 30 místech během čtyř dní. To je hudební smršť, která se Brnem prožene ve dnech 12. až 15. srpna 2021. Návštěvníci se mohou těšit například na exkluzivní world music, premiérové rockové a muzikálové projekty, balkánské rytmy, žhavou romskou muziku nebo jazz, folklor a klasickou hudbu. Již tradičně jsou součástí festivalu oblíbené pokoje uznávané výtvarnice Kateřiny Šedé, které připravuje pro hudebně-vizuální koncept Bezuličního buskingu. Festivalový program začíná ve čtvrtek 12. srpna 2021 vystoupením novocirkusového souboru Cirk La Putyka. Jejich představení zároveň zahájí i partnerský festival Na prknech, dlažbě i trávě.

Hudební novinky a premiéry

Letošní ročník festivalu je nabitý hudebními premiérami. Na sobotní rockové scéně na Dominikánském náměstí vystoupí v Brně poprvé se svým novým albem Řeka čerstvá držitelka tří Cen Anděl 2020 Lenka Dusilová. Doprovodí ji kapela Květy, která odehraje i svůj sólo koncert. Brněnskou premiéru si užije i zpěvák a herec Tomáš Matonoha, jenž představí nový písničkářský projekt. Úplnou novinku pod názvem Ellaboration pro festival připravili vynikající zpěvačka Dasha a smyčcové kvarteto Epoque Quartet. Pomyslnou „třešničkou“ letošního programu je nová world music scéna na Biskupském dvoře. Ta vznikla v dramaturgii Milana Tesaře ve spolupráci s evropskou hitparádou World Music Charts Europe. Na scéně vystoupí vokální kvinteto Kata z Faerských ostrovů, originální belgická kapela Spilar a mistr bosenského folku Damir Imamović. Ten se stal v květnu vítězem v kategorii The Best of Europe Award prestižního britského hudebního magazínu Songlines. „Jsme rádi, že se nám dlouhodobě daří zkvalitňovat hudební nabídku Maratonu. Ve spolupráci s našimi dramaturgy přinášíme stále nové a originální projekty,” říká manažerka festivalu Eliška Kratěnová.

Netradiční lokality

Organizátoři připravili koncerty na řadě speciálních míst. Energické balkánské rytmy v čele s hvězdnou rumunskou Fanfarou Transilvaniou zažijí fanoušci festivalu na piazzettě před Janáčkovým divadlem. Hudební překvapení čeká návštěvníky ve vodojemu na Žlutém kopci nebo v protiatomovém krytu Denis pod Petrovem. V Alfa pasáži proběhne tradiční Pianoštafeta. Dále se lze těšit na operu Lazebník sevillský, projekt Hrubá Hudba, americkou královnu blues Juwanu Jenkins, česko-kubánskou formaci Mezcla Orquesta, zpěvačky Amelii Sibu nebo Sisu Feher, smyčcové duo Tara Fuki, kontráše Tomáše Koláčka, duo klavíristů Ondřeje Brzobohatého a Ondřeje Brouska nebo taneční soutěž Betelnej Betl.

Živé centrum

I letos v létě se v Brně uskuteční festival Na prknech, dlažbě i trávě, který žánrově směřuje k hraničním formám divadla s důrazem na novocirkusovou divadelní linku. Ve čtyřech dnech a na dvou scénách proběhne 20 divadelních představení a několik koncertů. Hlavní stage najdete v Björnsonově sadu, druhou pak na Alžbětinské scéně Divadla Husa na provázku. Maraton hudby Brno a festival Na prknech, dlažbě i trávě přispívají k pověstnému brněnskému živému centru. „Živé centrum vznikne, když na necelých 2 km2 spojíte hromadu gastronomických zážitků, otevřených zahrádek, laviček ve stínu i na slunci, patníků k sezení, zurčících fontán a zeleně. Tento barevný koktejl oživíte právě skvělými kulturními akcemi či volně hrajícími muzikanty a přimícháte do něj to správné množství turistů," popisuje léto v Brně ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková.

Brno – město hudby UNESCO

Maraton hudby Brno je klíčovou akcí v rámci členství Brna v síti kreativních měst UNESCO v oboru hudba. Letos se opět představí řada muzikantů z ostatních hudebních měst na speciální UNESCO stage v sobotu 14. 8. na nádvoří Staré radnice. Během festivalu se uskuteční i kulatý stůl Meet music; o hudebním vzdělávání dětí budou diskutovat mluvčí z hostitelského Brna, polských Katowic, německého Mannheimu, švédského Norrköpingu, portugalského Idanha-a-Nova, maďarského Veszprému a dalších kreativních měst.

Oblíbené pokoje Kateřiny Šedé, letos i s novinkami

Na festivalu nebudou chybět dnes už legendární pokoje uznávané výtvarnice Kateřiny Šedé. Ta po pandemii koronaviru změnila podobu svých buskerských pokojů a pro Maraton vytvořila dva nové, a to ordinaci praktického lékaře a nemocniční pokoj. „Během koronaviru pomáhal kdekdo. Minulý rok se zapojila i naše buskerská kuchyně, která dělala radost a stala se místem koncertů v brněnských domovech seniorů. Nové pokoje jsou symbolicky věnované všem lékařům a sestřičkám jako poděkování za jejich nasazení během pandemie,“ vysvětluje Šedá.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307