MENDEL JE… VČELAŘ

Spojením originální zábavy, nevšední gastronomie a interaktivního vzdělávání představuje TIC BRNO brněnského vědce a zakladatele genetiky na unikátním brněnském festivalu, který si určitě nenechte ujít. Na celodenní narozeninovou party světoznámého vědce G. J. Mendela s hudbou, jídlem, open-air pokusy a koncerty, zakončenou audiovizuální show, je vstup zdarma.

Festival ve třech dnech nabízí spojení zábavy, nevšední gastronomie a vzdělání. Oblíbenou součástí programu je video- mapping, food festival nebo open-air pokusy a koncerty. Vědce festival ukazuje tak, jak je možná neznáte, například jako kněze či meteorologa. Letošním tématem je Mendel jako včelař.

Po celou dobu festivalu probíhají komentované prohlídky Mendelova muzea a Mendelova včelína, v sobotu a v neděli bude možné navštívit i vzácnou knihovnu augustiniánského opatství. Hlavní sobotní program v zahradě opatství doplní doprovodný páteční program na mnoha místech v Brně a okolí. První dva dny festivalu bude před opatstvím zaparkován kamion FabLab Experience, který nabídne dílnu plnou moderních výrobních strojů.

MENDEL JE… VČELAŘ

Pátek – slaví celé město i okolí

O letošní páteční program festivalu se postarají především spolupracující instituce: Arboretum Mendelu, Avion Shopping park, Bioskop (výukové centrum MU), Botanická zahrada MU, Hvězdárna a planetárium Brno, Chemická fakulta VUT, Technické muzeum v Brně, VIDA! science centrum nebo ZOO Brno. Do festivalu se zapojí také obec Vražné či město Znojmo. Určitě si nenechte ujít také odborné přednášky, připraveno je jich hned pět! Zjistíte na nich, co má apiterapie společného s aromaterapií, jaký je význam včel pro krajinu, jak probíhá laboratorní chov čmeláků a další zajímavosti. Po přednáškách doporučujeme odpočinek v bazilice Nanebevzetí Panny Marie při koncertu Janáčkovo mládí.

Sobota – velká narozeninová oslava

V sobotu již propukne celodenní narozeninová oslava v zahradě augustiniánského opatství. Budou zde připraveny stánky Mendelova muzea, Mendelovy společnosti pro včelařský výzkum, Lipky, Pevnosti poznání a TIC BRNO. Dopolední program bude soustředěn na děti, odpoledne si na své přijdou všechny věkové kategorie. Food festival bude po celý den nabízet originální občerstvení.

O odpolední program se postará například VIDA! science centrum se svými open-air pokusy, divadlo Koráb s pohádkou Princezna na hrášku nebo Úžasné Divadlo Fyziky neboli Údif se svou Vší (a včelí) silou. Odpolední zábavu zahájí pohádka o tom, že není snadné najít kamaráda, ještě horší je, když kluk hledá kamarádku, a nejhorší je, když citlivý princ hledá citlivou princeznu… Navážou VIDA! souboje dvou živlů (ohně a vody) a pokusy s gyroskopickým efektem. Pevnost poznání vás zase pomocí jednoduchých experimentů přesvědčí, že chemie může být zábavná a zajímavá pro všechny věkové kategorie. Těšit se můžete na vyvolání ducha z baňky nebo netradiční výrobu zmrzliny. V rámci open-air programu zjistíte také to, jakou sílu má včela, když působí vší silou. Údif totiž vší silou předvede, co je to tlak a že je všude kolem nás.

Určitě navštivte také výstavu Včely a květy v Mendelově muzeu a Mendelův včelín, který nabídne včelařské workshopy pro děti i dospělé. Děti se díky nim například vypraví do světa včel a mravenců a proniknou do tajemství jejich dokonalé organizace a dělby práce.

Finále s večerními koncerty a dopolední bohoslužbou

Narozeninovou oslavu zakončí koncert kapely The Newmour Experience, která hraje převzaté písně z rockové historie pod sloganem „Rock k tanci i poslepu“, a na ně naváže představení Bastl Instruments – audiovizuální show plná elektronické hudby a zajímavých světelných efektů.

A ještě něco! V pátek odpoledne a v sobotu po celý den bude před opatstvím zaparkovaný kamion FabLab Experience. Jedná se o návěs, který se mění v dílnu plnou moderních výrobních strojů. Ty nabízí praktické vzdělání v oblasti digitálních výrobních technologií a dávají nejen možnost dozvědět se aktuální informace o moderní výrobě a prototypování, ale také si všechny stroje vyzkoušet a něco si na nich vyrobit. Uvnitř najdete například elektronový mikroskop, 3D tiskárnu či laserovou řezačku.

V neděli se uskuteční již tradiční dopolední mše v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, večer varhanní koncert a festival Mendel je… se z Brnem zase na rok rozloučí.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307