MĚSÍC AUTORSKÉHO ČTENÍ 2019

Tak k tomu autorskému čtení… Od té doby, co se pořádá MAČ, četl jsem skoro vždycky. Možná dokonce ani nevím, byl-li někdo, kromě pořádajících Větrných mlýnů, to jest pánů Minaříka a Řehoříka, víckrát než já — ale třeba jsem příliš pyšný. Pro mě to bylo vždycky velmi užitečné, z několika důvodů.

MĚSÍC AUTORSKÉHO ČTENÍ 2019

1. Neopakovatelná atmosféra. Ono se říká, že lidi moc nečtou a kdovíco. Samozřejmě, že čtou nejvíc tzv. spotřební literaturu, ale ta moc na MAČi nebývá. A číst před plným sálem posluchačům (a divákům), kteří kvůli tomu přišli a jsou na to, co autor napsal, zvědavi, reagují, smějí se nebo aspoň pozorně poslouchají, i uronit slzu mohou, být toho účasten, to je zážitek.

2. Snažil jsem se číst většinou nové texty. Prózu i dramatické texty, myslím, že jsem někdy prémiově přidal i nějakou pohádku pro pobavení. Takže jsem si vlastně ověřoval, jak ty věci působí, jestli není něco moc upovídané, jestli se neopakují některá slova moc často, není-li něco nesrozumitelné nebo míň výstižné, než jsem si původně myslel. A taky tomu tak někdy bylo, tak jsem to aspoň mohl potom opravit, upravit, přepsat, třeba pro knižní vydání nebo další čtení. To — mimochodem — dělávám docela rád. Je to takový křest ohněm, vystoupit před lidi a přečíst jim nový text. Je to vlastně první zpětná vazba a tam se ukáže!

3. Taky to byla příležitost vytrhnout se někdy z určitého stereotypu, projít si jiné město, zajít do jiné hospody, poručit si — třeba na Slovensku nebo v Polsku — zdejší specialitu, zajít do kavárny s nějakým jiným autorem, seznámit se nebo dokonce spřátelit — a zas honem dál, protože jinak je to dost honička, každý den přejíždět, číst, jíst, procházet se a spát v jiném městě! A to mám ještě štěstí, že skoro nepiju, poněvadž se může člověk z té euforie i každý den v jiném městě opít!

4. Takže se pokaždé těším, i když vím, že budu po návratu znaven a budu muset chvilku odpočívat. A vezmu si s sebou zas nějakou tu moji pohádkovou knížku, kdyby byli posluchači uondáni, tak abych je maličko rozptýlil, ne-li poveselil!

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307