Na autorské čtení zve Petr Minařík

Od prvního do posledního července bude v Brně pobíhat Měsíc autorského čtení neboli MAČ. To už je téměř tradiční letní oznámení. Koneckonců, děje se tak už 22 let. A přesto je letošní ročník v mnoha ohledech mimořádný, jiný.

Na MAČi letos vystoupí básníci i proroci. Na snímku Milan Uhde. Foto: David Konečný

Původně totiž bylo v plánu, že do Brna dorazí v linii čestného hosta spisovatelky a spisovatelé z Islandu. Autoři byli pozvaní, jejich texty se překládaly. Ale kvůli všeobecné pandemické situaci tento plán padl. Bylo by příliš odvážné čekat, jestli všichni islandští autoři dorazí a budou riskovat možnou domácí karanténu po návratu. A jediné, co jsme věděli určitě, bylo, že nechceme on- -line. Za poslední rok ho bylo příliš, až se stal inflačním. A MAČ byl vždycky o setkávání se autorů s jejich čtenáři, ať už stávajícími nebo těmi budoucími. Čestnými hosty festivalu v roce 2021 budou Slováci. A cítíme to jako velkou výzvu a šanci. Nepochybně to bude jiný ročník, bez tlumočníků a překladatelů. Od časů rozdělení Československa budeme mít možnost srovnat si českou a slovenskou literaturu, a to u nás v dosud nevídaném rozsahu.

V Divadle Husa na provázku se denně od 19.00 hodin představí český spisovatel a od půl deváté ho vystřídá kolega ze Slovenska, tak to bude každý jeden červencový den.

Brněnskému publiku se představí celá jedna generace slovenských autorů. Budou mezi nimi klasikové, jako třeba Peter Repka s Ivanem Štrpkou, i ti, jejichž jména se teprve nedávno stala součástí hlavního proudu slovenského literárního života. Půjde o autory, kteří za sebou mají prestižní ceny, překlady svých děl do cizích jazyků a úspěch na mezinárodním poli. Slovenská literatura je v nečekaně dobré kondici. Nečekaně především pro nás, jelikož ji téměř neznáme. S rozdělením federace nedošlo k takovému přerušení kontaktů v divadle nebo výtvarném umění, jako se tomu stalo v oblasti literatury. Důvody jsou různé, jedním nich je i česká pohodlnost a univerzální výmluva, že neumíme číst slovensky. Věříme, že letošní ročník MAČ prokáže opak.

Měsíc autorského čtení nenahrazuje intimní setkávání s knihou, ale chce být průvodcem po stovkách knih, které se na vás valí z knihkupeckých regálů. Že je co číst, o tom se můžete přesvědčit na Měsíci autorského čtení, z programu lze vybírat už nyní na stránkách akce.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307