Na brněnský fašank zve Ladislav Urbančík

Před osmi lety jsme se rozhodli v našem Slováckém souboru Šafrán Brno přiblížit lidem a zvláště mladším obyvatelům města jednu z významných lidových tradic, která bývala v minulosti důležitým předělem hospodářského roku na vesnici. A krásná tradice se drží dodnes. Díky tomu můžete kouzlu fašanku podlehnout i letos přímo v centru Brna.

Slavnosti, v našem regionu nejčastěji nazývané fašank, jsou v Čechách známější pod názvem masopust. Navazují na předkřesťanské oslavy slunovratu, jsou součástí folklorních tradic mnoha etnik a prolínají se prakticky celou Evropou. Jsou obdobím plným veselí, barevných maškar, většinou s magickým významem, například medvědem jako symbolem plodnosti, zpěvu a tance. Lidé se chtějí bavit a zapomenout na zimu, která jim odnesla slunce a přinesla strádání. Fašank se oslavuje tancem, zpěvem, hodováním a končí úterkem, kdy je o půlnoci „pochována basa“, což znamená konec rozpustilému veselí a nástup postního předvelikonočního období, které bývalo věnováno přípravě nového cyklu zemědělských prací.

Náš brněnský fašank se bude konat 28. února od 14 hodin na náměstí Svobody, kde se uskuteční přípravy na celou akci. Ochutnáte tradiční masopustní dobroty a budou se tu malovat masky. V 16 hodin se shromáždí všichni účastníci a vydají se na hromadnou pochůzku „fašančárů“. A celý fašank se bude končit jak jinak než tradicí – uvidíte ukázku lidového zvyku „pochovávání basy“. Tak přijďte, těšíme se na vás!

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307