Na film zve Apolena Rychlíková

Porajmos neboli romský holokaust tvoří jedno z nejzrůdnějších období naší nedávné historie. Zatímco o židovském holokaustu toho víme dost, ten romský zůstává většině lidí pořád neznámý.

Na film zve Apolena Rychlíková

Na školách se o něm učí málo, jeho památka se vysokými politiky zpravidla neuctívá a na místě, kde byl jeden z českých koncentračních táborů, v Letech u Písku, stojí stále prasečí farma. Možná to bylo právě vědomí nedostatku informací a s tím spojeného nedostatku úcty k Romům, které navedlo významného slovenského dokumentaristu Roberta Kirchhoffa k tomu, aby se před patnácti lety začal otázkou romského holokaustu v Evropě zabývat.

Po léta vznikal náročný film, který se odehrává v několika evropských státech a snaží se zmapovat okolnosti, za nichž došlo ke ztrátě více než půl milionu Romů a Sintů. Někteří zemřeli v koncentračních táborech, jiní při přesunech, další byli ubiti a zavražděni. A přesto se po desítky let o jejich osudy nikdo pořádně nezajímal.

Autor úspěšného filmu Kauza Cervanová má dar zprostředkovávat důležitá témata divákům s patřičnou naléhavostí, a tak doufám, že se Díra v hlavě stane stejně zásadním filmem, jako byla právě Kauza Cervanová. Už pár let se pohybujeme v situaci, kdy pro mnohé není problém lakonicky poznamenat: „Jsem rasista, no a co!“. Proto potřebujeme filmy, které nám znovu připomenou, co všechno se může stát, když společnost odmítne vzájemnost, solidaritu a respekt jednoho k druhému a nahradí ji nenávistí a dominancí.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307