Na Jeden svět zve Šimon Pánek

Letošní filmový festival Jeden svět v Brně (27. března až 4. dubna) je plný skvělých dokumentů ze všech koutů planety. Nabízí víc než jen povrchní informace redukované na sms, Twitter či článeček v novinách. Hluboký pohled pod povrch věcí.

Na Jeden svět zve Šimon Pánek

 

Vyžaduje čas, ale přináší nám to, co nám v uspěchané a překomunikované době chybí – skutečné poznání.

Výběr filmů je výjimečný, skvělým příkladem je francouzský dokument o vzniku separatistické enklávy v Doněcku – DIY Country. Filmařům se podařilo být od první chvíle na místě a přitom sledovat vývoj situace hrdinů tak dlouho, aby film nebyl jen krátkodobým popisem stavu, ale sondou do motivů, emocí a psychologie lidí, kteří separatistický Doněck stvořili. Mnozí z (anti)hrdinů spojili své naděje s nezávislostí na Kyjevu. Částečně proto, že východ Ukrajiny byl dlouhodobě přehlížen, ale i proto, že svojí historií a společenskou pamětí jsou silně svázaní se Sovětským svazem, někteří tíhnou spíše k Moskvě než ke Kyjevu. Jejich pohnutky jsou autentické a oni sami mají pocit, že hájí správnou věc.

Film však přináší neúprosnou sondu plnou naivity, povrchních emocí a stereotypů, kru tosti a neschopnosti nazírat to, co se děje, z alespoň minimálního odstupu. Nemluvě o tom, že dirigentem vzniku separatistické enklávy, která sama sebe nazývá „Doněckou republikou“ je Vadimír Putin a Rusko. Hrdinové místní protiukrajinské revoluce jsou jen pěšáky ve hře, kde karty drží jiní. Při odchodu z kina není člověku do smíchu, o to víc stojí zato se na tento do morku kostí pronikající film vypravit.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307