Na smeťák zve Pavel Paleček

O Brně se často mluví v souvislosti s inovacemi. A další je tu: máme první retro smeťák v Česku. A není to jen smeťák – je to doplněk brněnských 37 sběrných ekodvorů. Na tento jediný ale lze dát věci, které do ekodvora nepatří. Totiž staré a často morálně zastaralé věci, které je nám ale líto vyhodit.

Jde o věci, které nejde prodat, proto po dlouhém váhání končí obvykle v popelnici. Třeba ty strašné talíře se zlatou ryskou, ale po babičce – ty má snad každý schované - nebo skleničky od hořčice. Bezvýznamné věci v sobě nesou emoce minulosti. Dokumentují všední dny časů, které snad ani nebyly.

Technické muzeum v Brně sbírá prakticky vše, co souvisí s vývojem techniky, jejich pracovníci si ze starých zgarbů v retro smeťáku už vybrali textilie, sportovní vybavení i elektrospotřebiče. V životě by mě nenapadlo, že by někdo mohl chtít takové staré krámy. Na nich projekt RETRO-USE stojí: vše, co lidé do střediska donesou, se rozdá – kulturním institucím, potřebným či jako designový doplněk. Výdej retro předmětů probíhá v krytu 10-Z pod Špilberkem.

Výstavu dokumentující husákovský byt 70. let chystá Moravská galerie na podzim 2017. Tam skončí předměty běžné denní spotřeby, které se rozhodnete nevyhodit. A staré písemnosti, filmy a fotky použije Archiv města Brna či Moravské zemské muzeum a Muzeum města Brna. Co na tom, že je nefotil žádný významný fotograf? Na své si přijdou fundusy divadel i České televize. Cesta za kulturou odteď začíná na smeťáku v Brně. Přijďte se podívat.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307