Na výstavu zve Alica Sigmund Heráková

Zdálo by se, že léto vybízí kromě zvýšené konzumace zmrzliny i k odlehčené zábavě. Muzeum romské kultury však vybralo pro letní programovou nabídku dočasných výstav téma závažné a důležité. Charakterizuje jej lidská touha po svobodě a nemožnost ji naplnit.

Výstava nizozemského umělce Rona Glasbeeka s názvem Smoky Pictures zachycuje život Romů a Sinti před, během a po 2. světové válce a tvoří unikátní soubor objektů a obrazů, které vznikaly kombinovanou technikou, v níž autor používá kromě malby i kávu nebo karton. 

Krajina zahalená dýmem je původně název románu romského spisovatele Menyhérta Lakatose z roku 1975, v němž autor ve stylu magického realismu popisuje svoje mládí v předválečném Maďarsku. Rona Glasbeeka kniha oslovila natolik, že začal vyhledávat příběhy Romů a zachycovat je do svých obrazů. Z původní fascinace příběhem tohoto národa se zrodila umělecká vize, jejímž vyústěním je nejen výstava Smoky Pictures, ale také těsné vztahy s lidmi z nizozemské komunity Romů a Sinti. 

Výstava odkazuje k tomu, že pro Romy je léto pravidelně i obdobím piety. Na 2. srpna připadá Mezinárodní den romského holocaustu a 21. srpna pořádá Muzeum romské kultury každoroční pietní akt v prostoru bývalého pracovního tábora v Hodoníně u Kunštátu. 

Ať už se rozhodnete přijít na výstavu Smoky Pictures, do stálé expozice Příběh Romů nebo jen posedět do kavárny Beng!, těšíme se na vás! Jediné muzeum v Evropě věnující se plně romské historii a kultuře vás rozhodně nezklame.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307