NA VÝSTAVY ZVE KLÁRA ŠIKULOVÁ

„Každý stát má zájem, aby jeho občané byli kultivovaní a esteticky vnímaví… Design je sponou mezi vědou, technikou a uměním.“ Karel Kobosil

NA VÝSTAVY ZVE KLÁRA ŠIKULOVÁ

Myšlenka uspořádat přehlídku prací studentského designu se zrodila v létě 2013 v Cafe Podnebi, jen pár kroků od bývalého sídla Design Centra České republiky, jehož tak trochu nespravedlivý a rozhodně nekoncepční zánik veřejnost před lety oplakala. U kávy se tehdy setkala etnoložka a ředitelka Historického muzea MZM Hana Dvořáková a tehdejší prorektorka VUT pro marketing a vnější vztahy Irena Armutidisová. Mezi úkoly DC ČR patřila spolupráce s designérskými organizacemi, vzdělávacími institucemi, prosazování designu v průmyslové výrobě a také výstavní činnost. Diskuze toho srpnového odpoledne byla ukončena rozhodnutím, že je třeba nejen znovu připomenout brněnské Design Centrum, ale také navázat na dlouhou tradici Bienále Brno, které patří neoddiskutovatelně k evropské špičce přehlídek vizuální kultury, a současně dát možnost prezentace na půdě renomované muzejní instituce studentům. Díky příznivé konstelaci, dobrým vztahům se zlínskou Univerzitou Tomáše Bati a podpoře vedení Technického muzea v Brně byl už o necelý rok později uveden první ročník bienále Design.S. V letošním roce již potřetí představuje mezinárodní přehlídka tvorbu studentů z několika zemí a poprvé překročila hranice Evropy. Jedním z oceněných autorů se stal student z Taipei University of Technology z Tchaj-wanu. Výběr téměř sto osmdesáti prací ze čtyř stovek přihlášených mohou návštěvníci vidět až do 16. září.

Ještě do 9. září máme možnost navštívit Památník Leoše Janáčka a osvěžit se doprovodnou výstavou stálé expozice Moravského zemského muzea nazvanou Leoš a jeho drazí. Příznivci výtvarnice Venduly Chalánkové si jistě užijí papírové koláže na motivy portrétů Janáčka a jeho blízkých, které byly inspirovány původními historickými fotografiemi z jeho archivu. Dezider Tóth alias Monogramista T.D bude instalovat své nové malby, objekty, ale i texty a časosoběrné snímky od 26. září v Domě umění. Název výstavy Migrant evokuje nejen současná společenská témata, ale je i osobitou reakcí na jeho vlastní rozhod- nutí přestěhovat se z rodného Slovenska na Moravu. Tóthovo umělecké dílo není jen objektem, ale jako vždy součástí a zároveň dokumentem jeho příběhu.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307