NA VÝSTAVY ZVE MICHAL ČÁP

Přestože léto obecně láká spíše do přírody než do centra měst, i v Brně je mnoho zajímavého k vidění. A pokud se zajímáte o fotografii, neměli byste letní Brno minout. Kam konkrétně za kvalitní fotkou vyrazit?

NA VÝSTAVY ZVE MICHAL ČÁP

Ani jako nadšenci do fotografie jste jméno Andrej Pešta pravděpodobně ještě neslyšeli. To je ale velká chyba, protože tento romský fotograf a výtvarník po sobě zanechal archiv plný fantastických prací. Jeho fotografie jsou v Muzeu romské kultury k vidění až do konce září a rozhodně stojí za vidění. Pešta nikdy nebyl profesionálním fotografem, ale ohromný talent perfektně komponovat, zachytit ten správný okamžik a zaznamenat život Romů mezi šedesátými až osmdesátými lety mu nelze upřít. Jeho nádherné snímky vás doslova přenesou do minulosti.

V nedávno otevřené galerii Polagraph pak můžete po celé léto navštívit výstavu fotografa Josefa Mouchy. Ten se proslavil především svým cyklem z prostředí základní vojenské služby Výcviková rota, Mošnov (1982). V Polagraphu však představuje svůj subjektivně pojatý dokument z druhé poloviny sedmdesátých a osmdesátých let, ve kterém se dotýká specifické vizuality socialistického realismu zemí bývalého východního bloku. Polagraph je malá galerie v prostoru bývalé večerky na Pekařské. Vznikla na přelomu loňského roku jako místo, které se specializuje na klasickou analogovu a instantní fotografii, tedy Polaroid. Kromě výstav, besed a workshopů si v Polagraphu můžete vybavení na chemickou fotografii i zakoupit anebo si nechat vyvolat filmy.

Do konce července pak máte ještě šanci vidět výstavu česko-švýcarské fotografky Iren Stehli, která portrétovala pětadvacet Čechoslováků, kteří po roce 1968 emigrovali do Švýcarska. Na jejich snímcích můžete hledat stopy toho, jak se po těch padesáti letech mimo vlast změnil jejich vztah k Česku a jaký život ve Švýcarsku prožili.

Pokud vás více než fotografie zajímá grafika, můžu s klidným srdcem doporučit výstavu typografa Františka Štorma. Toho můžete nazývat multitalentem – kromě typografie a grafiky se také úspěšně věnuje hudbě nebo ilustraci. Jeho výstavu kurátoroval Vladimir 518 a společně připravili průřez Františkovou tvorbou a všemi těmito obory. Výstava v Moravské galerii začala v rámci bienále grafického designu a trvá až do konce srpna.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307