NA VÝSTAVY ZVE ONDŘEJ CHROBÁK

Kam na výstavu? Letenky nebyly nikdy levnější, z letiště Uberem do Airbnb a pak do fronty před galerii. Můžete vidět za pár hodin a pár tisícovek jakoukoli výstavu na planetě. Tak, teď „babo raď“.

NA VÝSTAVY ZVE ONDŘEJ CHROBÁK

Třeba v Paříži na kraji Bouloňského lesíka začala ve Fondation Louis Vuitton obří výstava Jeana-Michela Basquiata doplněná kresbami Egona Schieleho. Necestují jenom diváci za výstavami, ale také umění. Moravská galerie na tuto výstavu do Paříže poslala jedno z nejcennějších děl ze svých sbírek, Ležící ženský akt od Egona Schieleho.

Z francouzské metropole zase do Brna putuje řada obrazů a kreseb Josefa Šímy a jeho souputníků ze skupiny Le Grand Jeu. Místodržitelský palác na Moravském náměstí bude od konce října hostit retrospektivní výstavu avantgardní periody Josefa Šímy. Představí také jeho spolupráci se skupinou mladých neortodoxních surrealistů, pro které „vysoká hra“ znamenala experimentovat na hraně života a smrti. Kromě toho je v Šímových obrazech a kresbách zachycena atmosféra meziválečné „Paname“, jak ji znáte z Hemingwayova Pohyblivého svátku nebo Obratníku raka Henryho Millera. Josef Šíma byl u toho, když umění a Paříž byla synonyma.

Výstavy na rozdíl od nízkonákladových aerolinek dokáží teleportovat diváky nejen prostorem, ale i časem. Takže teď bude díky Moravské galerii možné čtyři měsíce vychutnávat glamour metropole nad Seinou přímo v centru Brna.

Paříž a kavárny patří k sobě a stejně tak to má i Brno. Pokud si však chcete sentimentálně zavzpomínat, co pro českou kulturu znamenaly hospody, zajděte do Domu umění na první retrospektivu nedávno zesnulého Jana Steklíka. U Faitů zase začne „mid-career“ retrospektiva Vladimíra Kokolii, kterou nemusím propagovat, protože ta je povinná. Často slyším ohledně kvality výstav v Brně světácký povzdech: „Ještě, že máme tak blízko Vídeň.“ Určitě není nad cestu „žluťákem“, několikahodinovou frontu před Albertinou a následnou tlačenici v přeplněných sálech před Monetovými Lekníny. Pravda, tomu se doma skutečně nic nevyrovná.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307