Na výstavy zve Ondřej Chrobák

Halina Pawlowská doporučuje pouze lehko splnitelná novoroční předsevzetí, protože po náročných se tloustne. Takže když výbuchy domácí pyrotechniky nad obcí Ludíkov v Moravském krasu ohlásily příchod roku 2020, skálopevně jsem se odhodlal, že v lednu oběhnu všechny výstavy v Brně, které jsem v loňském roce nestihl. Nakonec lepší chodit na výstavy, než abstinovat.

Na výstavy zve Ondřej Chrobák

Hned v prvním lednovém týdnu poběžím do Galerie TIC na výstavu Geniální přítelkyně, která sonduje současný „přátelský“ portrét. Kupodivu tento v kontextu dějin umění starobylý žánr, kdy umělci zaznamenávají kresbou i malbou tváře svých nejbližších přátel, kolegů či členů rodiny, přežívá do současnosti. Navíc kurátorské duo Kupková–Fexová je zárukou, že se nebude jednat o sentimentální exkurzi do terpentýnového království. K návštěvě této výstavy mě ještě více navnadila anekdota, na kterou jsem narazil při vánoční četbě pamětí Willema Sandberga, bývalého ředitele amsterodamského Stedeljik musea. V roce 1923 navštěvoval v Paříži ještě jako adept malířství proslulou Académie de la Grande Chaumière, kde se kreslilo a malovalo podle nahého modelu. Když Sandberga modelka nezaujala, začal kreslit tváře kolem sedících studentů. Nejčastěji si vybíral za model zajímavou tvář muže s ostře řezanými rysy a bohatou kudrnatou kšticí, který pravidelně navštěvoval večerní akt. Sandberg, už jako ředitel, zjistil, že kreslil obličej později veleslavného sochaře Alberta Giacomettiho, kterého osobně poznal až o mnoho let později. Nikdy zkrátka nevíte, kdo vedle vás může sedět.

Pokud bych své novoroční předsevzetí pootočil směrem k čtenářům KAM, rozhodně by si neměli nechat ujít dvě zásadní výstavy v Moravské galerii. První z nich je výstava finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého v Pražákově paláci. Za letošního laureáta mezinárodní porota vybrala absolventa brněnské Fakulty výtvarného umění VÚT Andease Gajdošíka, takže už jen z lokálního patriotismu je návštěva výstavy povinnost. Druhou „must see“ je expozice Brno předměstí Vídně v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí. Možná si řeknete, jedná se o dlouhodobou expozici, takže proč ten spěch? Pozor! Součástí expozice je kabinet kresby a grafiky, kde je aktuálně prezentován úplný soubor kreseb Gustava Klimta a Egona Schieleho ze sbírek Moravské galerie.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307