NA VÝSTAVY ZVE PETR LUKAS

Studený únor je nejlepší čas pro návštěvu muzeí, galerií a výstav všeobecně, protože venku se nedá kromě venčení psa dělat vůbec nic. I když moje tipy mohou působit tradičně a suchopárně, důvtipný čtenář jistě pochopí, že možná naopak představují to „nejšťavňatější“ z toho, co je v Brně právě k vidění.

NA VÝSTAVY ZVE PETR LUKAS

Od konce února budu trávit pracovní čas s výstavou kostýmů z oblíbených barrandovských filmových pohádek v Letohrádku Mitrovských. Expozice s názvem Princezny a hrdinové připomene 10 nejznámějších pohádkových titulů z 2. poloviny 20. století. Krásné princezny a udatní princové v nekončícím boji dobra se zlem. Kromě originálních kostýmů se návštěvníci dozví informace ke konkrétním pohádkám a oblíbené zajímavosti z natáčení. Ovšem nejen o kráse a lásce je pohádka, takže nebudou chybět čarodějové, čerti, ježibaby ani prohnaní vladaři. Jistě nepřekvapí, že se v závěru prohlídky návštěvník ocitne v samotném pekle. Výstava potrvá téměř do konce dubna. Kilometr vzdušnou čarou od letohrádku se nachází vila rodiny Stiassni. V ní se přímo na prohlídkové trase už jen do 3. února koná výstava květinových aranžmá ve stylu zlatých dvacátých let nazvaná Zářivá jak amarylis. I pro ty, kdo už ve vile byli, je to dobrá příležitost se tam znovu podívat a obdivovat nejen kvalitní architekturu, ale soustředit se na promyšlené interiérové detaily.

Další výstava, kterou doporučuji, je sice poměrně malá rozsahem, ale o to větší myšlenkou a množstvím často výjimečných exponátů napříč obory. Výstava Chvála sběratelství v Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea přibližuje fenomén sběratelství od vzniku kabinetů kuriozit až ke zrodu samotných muzeí. V podstatě nejlepší současná muzejní krátkodobá expozice ve městě vycházela z konceptu starého muzea s obřími vitrínami plnými přírodnin, nálevů a učených knih. Touha po poznávání a vášeň při shromažďování exponátů je velmi inspirativní!

Pokud již budete v Dietrichsteinském paláci, navštivte také výstavu Tradiční lidová kultura – výkladní skříň státu – vděčný symbol národa. Jestli opěvujete Moravu a cítíte se být součástí její kulturní tradice, možná zjistíte, stejně jako já, že nejspíš žijete v idealizované bublině, kterou ale nafoukly už generace před námi. Lidová kultura jako nástroj propagandy určitě fungovala znamenitě, ať už za první republiky, nebo za socialismu. Ale není potřeba házet flintu do žita – i bez politického diktátu nám dodnes fungují masopusty, zabíjačky a hody. Obě výstavy lze navštívit do konce června.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307