Na výstavy zve Václav Kočí a Silvie Šeborová

V Brně žije a tvoří dlouhá řada umělců, kteří rozhodně stojí za pozornost. Jejich největší nevýhodou je však to, že o nich potenciální diváci často neví nebo ani nemají možnost se o nich dozvědět.

Díky projektu Inkubátor získaly Zuzana Bartošová a Martina Valchářová, dvě čerstvé absolventky Fakulty výtvarných umění, ateliér na rok zdarma. Foto: Open Studios Brno

A přestože zde nalezneme kvalitní galerie, pořád se jejich počet nedá ani zdaleka srovnávat s galeriemi v Praze či jiných, zahraničních kulturních centrech. A vystavovat jinde než v Brně? Inu, prosadit se mimo vlastní město je ještě obtížnější než si začít budovat kariéru na lokálních kontaktech.

O to důležitěji zní zpráva, že letošní léto je v tomto ohledu výjimečné. Dům umění města Brna připravil přehlídku Tady a teď, která prezentuje díla více než padesátky umělců působících v současné době v Brně. Záměr instituce pojmout akci jako platformu k seznámení lidí, co tvoří ve svých bytech či ateliérech, ale vzájemně toho o své tvorbě příliš neví, zhatila pandemie. Alespoň částečně by jej však měla naplnit dernisáž připravená na 11. července. Pokud ji nestihnete, nezoufejte. Pořád je tu možnost navštívit FAIT GALLERY, kde probíhají rozsáhlé výstavy dvou brněnských umělců. David Možný zde představuje instalace, které jsou tím nejlepším příkladem umění, jež „není blbé“, ale zároveň jednoduše komunikuje s kýmkoli. Vedle něj galerie představuje retrospektivu matadora brněnské malby Petra Veselého, jehož starší kresby jsou navíc ke zhlédnutí v Moravské galerii.

Zmíněné výstavy naznačují, jak pestrá a kvalitní je tvorba brněnských umělkyň a umělců. My v Open Studios věříme, že stačí málo, a výtvarné umění by mohlo eskalovat podobným způsobem jako dříve kavárenský život. A že třeba za pár let budeme pravidelně jezdit na rozsáhlé výstavy třeba Petra Veselého a Davida Možného do Vídně nebo jiného evropského města. Brněnské umělce chceme podpořit nejen festivalem otevřených ateliérů, ale i řadou dalších projektů, které aktuálně spouštíme. Prvním z nich je takzvaný Inkubátor, rezidence pro Zuzanu Bartošovou a Martinu Valchářovou, dvě čerstvé absolventky Fakulty výtvarných umění, které získaly ateliér na rok zdarma. Do něj budeme zvát kurátory a kritiky, kteří jim mohou přinést cennou reflexi jejich tvorby, a na závěr jim v příštím roce pomůžeme s přípravou výstavy. Chceme tak přispět k rozvoji brněnské výtvarné scény. Držte nám pěsti.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307