Noc literatury začíná ráno

27. 6. 2015

Poslední červnovou sobotu čeká Brno další Noc literatury, letos ve znamení vodního básnění.

Návštěvníky, kterých je podle organizátorů rok od roku víc, na plakátech tentokrát namísto sloganu svádí verš vytržený z bezejmenné básně neznámého brněnského autora: „bez břehů Brnem u dna svit“. Zní možná záhadně, ale napovídá, že poezie má být jedním z hlavních lákadel celé slavnosti. Básně především na celé léto ozdobí dno venkovního bazénu na Kraví hoře. Znudění plavci si budou moci zpestřit trénink četbou křehkých veršů, neplavci si verše přečtou zvlněné stříbrnou hladinou, stojíce na břehu. Noc literatury a provoz poetického bazénu zahájí už v dopoledních hodinách literární snídaně, štafetový závod brněnských nakladatelů a podvodní autogramiáda ještě neobjeveného básníka z Prahy.

Noc literatury začíná ráno

Poezie znovu přijde ke slovu o několik hodin později během vyhlášení soutěže Brněnská sedmikráska v Divadle Husa na provázku. Toto básnické klání má jako obvykle téma související s naším městem. Soutěžící básníci tentokrát opěvují Brno v noci a výherce obdrží deset tisíc korun a šalinkartu k tomu. Poezie opanuje i brněnské podzemí, v kostnici u kostela sv. Jakuba vystoupí kníže českého undergroundu J. H. Krchovský a na nádvoří Místodržitelského paláce zaimprovizují slameři.

Prozaičtější duše si přijdou na své také. Chystají se čtení a besedy s Pavlem Kohoutem, vystoupí v nové hipsterské kavárně SKØG na Dominikánském náměstí, Irenou Douskovou, představí se v Dietrichsteinském paláci, Jiřím Kratochvilem, bude číst stylově v hotelu Avion z románu Avion, a dalšími spisovateli, jejichž vyjadřovacím prostředkem nejsou řádky poezie, ale věty a odstavce tvořící povídky, novely nebo romány.

Krom duchovních zážitků si návštěvníci Noci literatury mohou odnést i něco fyzického: na nádvoří Domu pánů z Kunštátu od 16 hodin proběhne jarmark s knihami. Ten ovládnou podpultovky a speciality, které už na knihkupeckých pultech nenajdete. Zároveň svůj provoz zahájí přilehlé netradiční knihkupectví Druhá scéna.

Filmoví nadšenci budou moci po setmění na terasách pod Petrovem sledovat snímek Pátá loď, který Iveta Grófová natočila se slovenskou autorkou románů Monikou Kompanikovou. Další kino pod širým nebem rozsvítí stříbro plátna na nádvoří Staré radnice. Promítat se budou zase filmy, které souvisí s literaturou, tentokrát cyklus patnácti kratších snímků Skotská čítanka: Don‘t Worry, Be Scottish.

Od literatury organizátoři neutíkají ani v případě doprovodných koncertů, nástrojů se totiž chopí zase spisovatelé, například Eva Turnová, Vratislav Brabenec, anebo Tomáš Přidal. A po kolejích se Brnem znovu prožene Literární šalina s mágem slova Pavlem Tomešem. Budeme si číst!

Noc literatury probíhá ve spolupráci s Turistickým informačním centrem města Brna, více informací naleznete na adrese www.nocliteraturybrno.cz.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307