Nové informační centrum na Panenské ulici navrhl Petr Hrůša

Okolo nových budov a rekonstruovaných míst, které nesou podpis architekta Petra Hrůši a jeho ateliéru, chodí Brňané každý den. Novou podobu dal koupališti Riviéra, Moravskému a Jakubskému náměstí nebo Denisovým sadům, navrhl nákupní Galerii Vaňkovka i nový stadion za Lužánkami. Dlouhodobě podporuje stavbu Janáčkova kulturního centra a jeho podpis nese i podoba nového informačního centra na Panenské ulici.

V čem bude nové informační centrum v přízemí parkovacího domu Domini jiné než to v prostorách Staré radnice?

Nové informační centrum reaguje na civilní charakter své funkce. Je tam blíže lidem, což bylo jedním z důvodů přemístit jej z původní lokace. Ta sice reprezentuje město takříkajíc monumentálně – radnice s věží a centrum v jejích útrobách – ale přitom svými vlastními prostory není zcela vhodná pro současné požadavky. Vnímám to až tak, že staré umístění informačního centra je v jakési lehce zapšklé pozici. Mezi Husovou ulicí a náměstím Svobody je naopak průchod kolem přízemí parkovacího domu samozřejmá zkratka a vazba na severní část brněnské okružní třídy. Současné informační centrum je pro nezasvěceného tématem rébusu, skoro branné hry, jak jej ve spleti ulic najít. Naopak cesta kolem hotelu International, cesta z historického jádra na Špilberk a na Novou radnici nebo cesta k Besednímu domu se sídlem Brněnské filharmonie nabízí bezprostřední možnost se aktuálně informovat.

Čím jste se inspiroval při vytvoření návrhu nového centra?

Informační centrum nemůže být ani „koženě“ reprezentativní, ale ani ledabyle provizorní dočasné téma. Spojení obojího a jakási až lhotákovská poetika mě vedla k návrhu celého charakteru výrazu. Centrum bude reprezentovat Brno a charakterizovat moderní i historické město svou designérskou ambicí a současně jakousi skicovitou „nevytuněností“ s dřevěným pozadím pro plakáty. To má připomínat něco jako byla kdysi dřevěná plocha pro vylepování plakátů – Šmejkalova ohrada z 19. století. Do jednoty protikladu má pak odkazovat k 21. století vlastní pult s IT technologiemi. Vlastně jde o synkretický přístup charakterizující moderní i historické Brno.

Jaké bude mít centrum funkční zóny?

Spíš než o zóny se jedná o celistvý sjednocený a reprezentativní základ. Jakýsi prostorový kotlík s možností podávání informací, dobré kávy či prodejem suvenýrů. Taky si zde bude možné odpočinout, dobít si mobil, připojit k internetu a počkat na schůzku nebo začátek nějaké akce. Ale jako každý bar, kavárna nebo obchod bude mít toto centrum informací svoje zázemí pro obsluhu návštěvníků, včetně toalet, výstavní a pak oddychovou část. Rád bych, aby toto místo bylo nabité pozitivní lidskou energií, jako je v jiném smyslu třeba Výčep Na stojáka na Jakubském náměstí. Ale to už je jiné téma – nápadu, jak má fungovat vlastní lidský servis a provoz.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307