Nový rok v Brně i na hvězdárně

Není jednoduché psát otvírák na téma „nový rok“. Dárky jsme si rozdali, štěstí a zdraví popřáli, většina z nás vydýchává svátky koncentrovaného cukru a přepáleného tuku. I když, proč ne… pro mnoho z nás je to symbol štěstí.

Nový rok v Brně i na hvězdárně

Mým štěstím je, že jsem již jedno desetiletí ředitelem Hvězdárny a planetária Brno. Díky luxusnímu 3D planetáriu dokážeme promítat pořady, které vás doslova vtáhnou do světa vesmíru. Můžete si u nás užít romantické procházky pod večerní oblohou, ale i odborné přednášky, ve kterých se zarýváme hluboko pod kůži všem vědychtivých odborníkům. Ostatně ve sloupku napravo se něčím určitě pochlubím. Prostor mně svěřený si ale dovolím využít k jinému sdělení. Jakkoli se nás média snaží přesvědčit o opaku, prosím, mějme na paměti, že zažíváme úžasné období v dějinách naší planety. Vždycky může být mnohem lépe, ale svítí nám šťastná hvězda! Koneckonců zeptejte se svých rodičů nebo prarodičů, jak vypadal svět před půlstoletím nebo ještě dříve. Lidé umírali na banální nemoci, tekoucí voda nebo neomezený proud elektrické energie nebyl samozřejmostí. Stejně jako telefon… a počítače – ty měly podobu rodinných domků. Současnost ale není samozřejmá. Vděčíme za ni armádě skvělých vědců a techniků, kteří vše vymysleli a udržují v provozu. Prosím, až ráno vstanete, vzpomeňte si na ně. Za všechny alespoň jeden statistický údaj. Odhaduje se, že v šedesátých letech minulého století na jeden milion lidí připadalo asi dvě stě kytar. O padesát let později se tento počet zvýšil na padesátinásobek. Svět, v němž takto výrazně stoupá počet hudebních nástrojů a tedy i lidí, kteří mají náladu zpívat a mít dobrou náladu, nemůže být špatný, že ne?

 

Co uvidíte na obloze? A co v digitáriu?

Určitě ve druhé polovině ledna vyhlédněte večer z okna! Na pozemskou oblohu se vrátila večernice – tedy planeta Venuše. Krátce po západu Slunce je snadno pozorovatelná bez jakéhokoli dalekohledu. Poznáte ji snadno – je to prostě ta nejjasnější „hvězda“, kterou uvidíte nad západním obzorem. Od pondělí 27. do středy 29. ledna v její blízkosti najdete i úzký srpek Měsíce.

A co se v lednu odehrává pod umělou oblohou brněnského digitária? V tomto měsíci můžete naposledy navštívit vizuálně úžasné představení Příběh nekonečných poutníků: Voyager 3D, které vás vtáhne do světa největších planet Sluneční soustavy. Jupiter s velkou červenou skvrnou, Saturn s prstenci, tyrkysový Uran převalující se na oběžné dráze a Neptun s obří bouří. Dokonce se podíváte ještě dál, až někam na okraj vesmíru… Představení ve stereoskopické variantě uvádí naše digitárium jako jediné na světě. A můžu potvrdit, že zážitek je velkolepý – opravdu si budete připadat jako kosmonaut letící prostorem… Máte-li spíše menší děti, doporučuji 2D nebo 3D projekce pořadu Tajemství gravitace, ve kterém se vydáte na bláznivé dobrodružství za Albertem Einsteinem v muzeu plném zázraků. Film naplno využívá projekční plochu digitálního planetária a právem sbírá jednu festivalovou cenu za druhou.

A pokud patříte spíše mezi zaryté vědce? Jen před pár měsíci město Brno pokřtilo uličku Kurta Gödela a už se chystá další událost – konference věnovaná osobnosti tohoto světově uznávaného matematika a logika. V polovině ledna se u nás na Kraví hoře setká několik desítek odborníků, kteří ve svých přednáškách a debatách navážou na inspirativní dílo tohoto slavného brněnského rodáka. A pak nabízíme dvě výjimečné přednášky: Miroslav Bárta z Českého egyptologického ústavu bude vyprávět o sedmi zákonech cesty civilizací časem a Otakar Foltýn, důstojník Generálního štábu Armády České republiky, bude mluvit o tom, proč vlastně lidé válčí.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307