O krásách letního hraní s Martinem Glaserem

Hraní pod nočním nebem za horkých letních večerů je specifická a diváky oblíbená disciplína. V časech po nuceném uzavření divadel získává díky čerstvému vzduchu i punc bezpečí.

Foto: Pavel Hejný, NdB

Kde jsou ty časy, kdy na konci června naprostá většina divadel zavřela své brány? S tím, jak červnové dny a večery byly stále žhavější, začali divadelníci vycházet z budov ven a prodlužovat sezónu venkovním hraním. V Brně máme k dispozici dvě tradiční místa, která potěší milovníky všech žánrů. Za takzvaně vysokým žánrem je třeba vyrazit nahoru na hrad Špilberk. Letní shakespearovské slavnosti zde mají jednu z mnoha svých stálých scén a určitě nebude od věci vidět hvězdně obsazeného Hamleta nebo nepříliš často uváděnou Zimní pohádku, ve které Čechy leží na břehu mořském. Možná mnozí z nás při té příležitosti vzdychnou, jaká to letos škoda, že se Shakespeare mýlil a naši předci nám kus toho mořského pobřeží nevybojovali. Operní půst pak bude možno tamtéž kompenzovat výběrem těch nejpopulárnějších titulů – Nabucco, Carmen, La traviata.

Jistotu silného zážitku slibují i známé herecké osobnosti, které bude možné vidět na Biskupském dvoře v centru Brna – Boleslav Polívka jako Lakomec, Simona Stašová excelující v Drobečcích z perníku a Dagmar Havlová a Tomáš Töpfer v dalším titulu, který nemá zrovna letní název – Lev v zimě.

Specialitou letošního léta bude určitě fakt, že brány divadelních domů se otevřou nečekaně brzy. V Národním divadle Brno to bude už 8. srpna a ještě navíc baletní premiérou Radio and Juliet. Představení na hudbu skupiny Radiohead bude určitě skvělý letní zážitek. A premiéra bude otevřena úplně všem, stejně jako v případě opery pro celou rodinu Ferda Mravenec. Kromě Řeckých pašijí, jež uvidíte až na podzimním janáčkovském festivalu, totiž v NdB uvedeme všechny inscenace, které měly mít premiéru během epidemie, umělci je statečně nazkoušeli, ale neměli kde a komu zahrát. Činoherní repertoár tak během léta rozšíří pouťový Liliom, komediální Slaměný klobouk a poprvé uvidíte i žhavé novinky světové dramatiky – Velmi, velmi, velmi temný příběh a Idomeneus. Stejnou taktiku zvolili i kolegové v Městském divadle Brno, a tak na konci léta ožijí příběhy Antonia a Kleopatry i muzikálového Grand Hotelu. Bude to krásné divadelní léto!

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307