O nové divadlo

„Tvůj pokoj je středem světa.“ Když v září loňského roku proběhla v HaDivadle premiéra Vnímání, většina z nás netušila, jak dlouho poté budou některé pasáže z inscenace aktuální. A protože v současné situaci nemůže probíhat kulturní život jako dřív, v on-line prostoru vznikají kromě klasických přenosů také remediace připravovaných her, site-specific performance, podcasty, videogramy aj.

Ze hry Vnímání režiséra a uměleckého šéfa HaDivadla Ivana Buraje. Foto: Kata Opuntia

Vítanou změnou se staly otevřené dveře do divadelního světa (kultury obecně), a to nejen na domácí scéně, ale téměř v celosvětovém měřítku. Před obrazovkou u sebe v pokoji nás nevyrušuje mobilní vyzvánění, šustění obalů od bonbónů nebo kašlání. Přesto však on-line prostor nedokáže nahradit onu katarzi, kterou prožíváme v jedinečné atmosféře přímého uměleckého zážitku (což ostatně v minulosti prokázalo mnoho výzkumů). Divadelní provoz se navíc nemůže odkládat donekonečna, což bylo důvodem ke vzniku remediace představení Zeď, která měla mít premiéru v březnu (přesunuto na říjen). Jedná se o audiovizuální před-uvedení adaptace kultovního rakouského románu Marlen Haushoferové, které je rozděleno do 26 kapitol a probíhá do 6. června.

Divácky vytříbenější produkci přináší platforma CEDu – Terén: pole performativního umění. Zatímco předchozí měsíc jsme měli možnost zhlédnout sérii sedmi koncertů s názvem Prosím, nerušit odehrávajících se v brněnských hotelech nebo premiéru krátkého dokumentárního filmu Anny Babjárové představující bytové divadlo herce a básníka Jána Sedala, tento měsíc nás čeká videogram Oramics – cyklus přednášek o hudební tvorbě reflektující současné postavení LGBTQ+ komunity v Polsku.

Dalším novým projektem je Klub mladých diváků Brno, který byl úspěšně odstartován minulou sezónu. Prvotním cílem bylo zprostředkovat mladším divákům (žáci ZŠ a SŠ) cenově výhodné vstupné na tematická představení (povinná školní četba a klasika) napříč brněnskými divadly. Nabídka se krátce nato rozšířila o doprovodné akce jako besedy a workshopy či semináře s rozborem hry přímo ve školách. V současné době jsme navázali spolupráci i s pražským Divadlem v Dlouhé (založení KMD v Praze) a jednáme s dalšími institucemi a festivaly. Na webu klubu chystáme přehledné informační rozcestníky o divadelních kurzech, přípravách na vysoké školy (#buď jamák), specializovaných knihovnách a spoustu dalšího. Určitě je na co se těšit!

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307