Odešla Lenka Zogatová, spiritus movens československé kultury

1.prosince ve věku 58 let zemřela Lenka Zogatová, ředitelka Českého centra v Bratislavě a výrazná osobnost československého kulturního života. Její energie a výčet aktivit byly nepřeberné, točila dokumenty, hrála ve filmu i v divadle, zpívala v kapele, ale hlavně organizovala.

Lenka ZogatováVšichni si pamatujeme dnes už legendární vystoupení Nico v Brně-Kníníčkách či koncert Swans. To byly ty mediálně vděčné akce. Těžištěm její činnosti však byla hlavně nezištná pomoc zajímavým projektům, které dokázala neomylně rozpoznat.  Pocházela z Jablunkova a tento kout na severu republiky se svérázným folklórem i nářečím prezentovala celou svou bytostí.

Do Brna přišla v roce 1981 a od jazzu se velice záhy dostala jako pracovnice kulturního střediska k organizování koncertů brněnské alternativy. Starala se o celou líheň skupin, namátkou Z kopce, Ještě jsme se nedohodli, E, Dunaj a další. Umožnila jim vystupovat, zkoušet, na prvních Rockfestech v Praze je představila širšímu publiku. Stejně tak spolupracovala s divadly, Ochotnickým kroužkem, HaDivadlem, v Brně představovala divadelní projekty z Prahy i Slovenska.

Po roce 1989 se stala dramaturgem Českého centra v Bratislavě, kde zejména v dobách mečiarismu dávala prostor slovenské nezávislé kultuře. Kromě účinkování ve filmech svých přátel (např. Alois Nebel, Rozkoš) produkovala a spolupracovala na scénářích dokumentů Hranice po našimu, kde se vrátila na rodné jablunkovsko a s režisérem D. Butulou na filmu Background, vracejícím se do minulosti i k současnosti undergroundu.

Herecky se významně uplatnila v Loutkovém divadle Československo, jako jedna ze sester Medvěd. Nelze zapomenout ani na její uvedení soutěže Slam poetry do československého respektive středoevropského kontextu, o organizaci se starala od samého začátku. A daly by se jmenovat další a další projekty.

V roce 2012 se pak znovu vrátila na Slovensko do Českého centra, tentokrát v roli ředitelky. Její energie, organizační talent, schopnost spojovat a inspirovat druhé vyrůstala z hluboké empatie a dobroty srdce. Samozřejmě nechyběl intelektuální základ, Lenka Zogatová absolvovala divadelní vědu, ale stejně tak mohla získat titul z etnografie či managementu. Troufám si tvrdit, že v každém, kdo se  sní kdy setkal něco zanechala, něčím jej inspirovala. Proto nebude nikdy zapomenuta.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307