Okouzlující žena Vitulka

19. – 20. 2. 2015
19:30
Janáčkovo divadlo, Brno

Přestože zemřela velmi mladá, ve svých 25 letech, vytvořila řadu pozoruhodných skladeb. Jejich provedení dokonce sama dirigovala, což bylo v době, kdy žila, naprostým unikátem. Filharmonie Brno 19. a 20. února nabízí nejvýraznější tuzemské připomenutí roku Vítězslavy Kaprálové (100 let od narození a 75 let od úmrtí) v podobě uvedení jejího takřka kompletního orchestrálního díla.

Vítězslava Kaprálová – Přestože zemřela velmi mladá, ve svých 25 letech, vytvořila řadu pozoruhodných skladeb.Klavírních koncertů se ujmou ženy a dirigentkou bude příznačně (a na pódiích klasické hudby spíš výjimečně) také žena! Před koncerty se uskuteční projekce dokumentu Poslední concertino a beseda s tvůrci filmu a bratrancem skladatelky.
A že Vitulku, jak jí říkali, neznáte? Tato skladatelka a dirigentka je brněnskou rodačkou a absolvovala brněnskou konzervatoř. Díky ní byla poprvé v historii brněnského hudebního života za dirigentským pultem žena. Poprvé absolvovala na zdejší konzervatoři skladatelka. Studovala i u Bohuslava Martinů, se kterým ji pojil víc než profesní a přátelský vztah… Byla okouzlující ženou a také první ženou Jiřího Muchy, syna slavného Alfonse Muchy.

V poznámce ke svému románu Skleněný pokoj Simon Mawer píše: „V románu se mihne i několik reálných postav. Jednou z nich je nadaná skladatelka Vítězslava Kaprálová, jejíž tragicky krátký život jako by byl symbolem zářné, ale k zániku odsouzené existence první republiky. Vřele čtenářům doporučuji, aby si o skladatelce i její zemi zjistili více.“

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307