Ryba je kámoš, ne žrádlo. Nebo…?

Ryba by měla být na stole minimálně dvakrát týdně. Kdo z nás to ale skutečně dokáže? Na pokrmy z ryb, navíc z těch mořských, nejsme jako národ zvyklí. Může za to jak poloha naší země, která má k moři daleko, tak i naše tradiční kuchyně, ve které stále vévodí vepřové. Pojďme to společně změnit!

Jídla z ryb a mořských plodů nabízí v Brně několik desítek restaurací, zastavte se třeba v Restaurant TEFITI na Zelném trhu. Foto: Pocket media/Klára Galle

Pravidelná konzumace mořských ryb a plodů nebyla v našich končinách nikdy dostupnější. Přesto ryby v našem jídelníčku stále ignorujeme a dáváme přednost tradičním živočišným produktům. Průměrný Čech sní za rok necelých šest kilogramů ryb, což naši zemi posouvá na pomyslný konec žebříčku v jejich konzumaci. Pokud se porovnáme například s průměrným Španělem, který má, uznáváme, čerstvé ryby ještě dostupnější, zjistíme, že si jich dopřeje o celých třicet tři kilo více, tedy třicet devět kilo za rok. Uniká nám tak nejen široká paleta chutí, které různé mořské plody přinášejí, ale odpíráme si především hlavní a nejsnadnějším způsobem dostupný zdroj zdraví prospěšných omega-3 mastných kyselin. Výčet benefitů, jež tyto tuky mají, bychom mohli rozepsat na několik stran tohoto časopisu. Zmíníme proto jen ty nejpodstatnější – jsou protizánětlivé, snižují riziko srdečního infarktu a mrtvice, podporují správný vývoj mozku a očí u dětí, a dokonce pomáhají odstranit deprese a úzkosti. Mořské plody vás obohatí také o jód, železo, selen, draslík, vápník a fosfor. Pokud si nechcete dopřát lžíci rybího tuku každý den, najděte způsob, jak ryby konzumovat příjemněji. Co třeba na másle s tymiánem a česnekem nebo případně úplně jinak – schované v sushi?

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307