Šťastný život v secesi

29. 9. – 29. 11. 2015
10:00 - 16:00
Letohrádek Mitrovských v Brně, Veletržní 19 | otevřeno denně kromě pondělí

Secese (název pochází z latinského slova secession, doslovně odštěpení) představuje nový umělecký styl, spojený s nastupujícím 20. stoletím a očekáváním společenských změn i nových objevů. Jako moderní vize se brzy stala životním stylem a zasáhla do všech oblastí lidského působení.

Secese„Záměrem výstavy, jejíž těžiště leží mezi lety 1895–1915, je připomenout myšlenku šťastného života v secesi a poradit, „jak na něj“, nabídnout nikoliv pohled umělecko-historický, ale dát nahlédnout do běžných domácností této doby a objevit věci neobyčejně obyčejné, kořeněné dobovým humorem a společenskými konvencemi“, dodávají autoři výstavy Petr Lukas, Jan Maroušek a sběratelé Vlaďka Dobiášová, Zdena Mudráková a manželé Pecháčkovi.

Výstava nabídne pohled, jak prožít spokojený a šťastný život díky zaručeně fungujícím, často humorným, sto let starým radám a návodům, ale hlavně jak vytvořit fungující a vkusně zařízenou domácnost. Poskytne nejen poučení, jak trestat dítka, ale také jak servírovat ovoce, jak pěstovat jemný mrav, jak „vyzrát“ na muže, jak cvičit doma… Návštěvníkům umožní náhled do secesní domácnosti začátku minulého století, s kuchyní a dnes již téměř neznámými přístroji a pomůckami šetřícími čas při vaření jídla i praní prádla, salonem určeným pro servírování kávy a čaje nebo pro četbu duševně obohacující literatury, jídelnou s velkou slavnostně prostřenou tabulí a připomínkou servírování i základní etikety, ložnicí s ručně vyšívanou výbavou či nočním prádlem, dětským pokojem s dobovými hračkami i chlapeckými hrami, ale také fotografickým ateliérem, kde si lze pořídit svoji fotografii v lehce secesní stylizaci.

Pozornost bude věnována také tématům, jako jsou rozdělení rolí v rodině, morálka a zdrženlivost, výchova dětí, oslava svátků a výjimečných dnů. Připomenut bude i tehdy se rodící sport a zábava všeho druhu včetně literární satiry a kreslených vtipů.

Originální, elegantní a uhlazené šaty, slunečníky, klobouky, rukavičky, obuv, bižuterie a jiné zachované „původnosti“ ze soukromých sbírek vytvoří instalaci na tzv. korzu, které bylo neoddělitelnou součástí svátečního dne ve městě. Nebudou chybět také fotografie nebo plakáty, na kterých se doslova zastavil čas.

Výstava potěší nejen romantiky a milovníky starých časů, určena je i rodinám s dětmi. U každého diorámatu bude krátký text spojený s tematickou interakcí či jednoduchým úkolem (vyšívání, etiketa u stolu, vážení mouky, navrhování klobouků, tvorba šperku atd.).

Výstava se koná pod záštitou primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála.

www.letohradekbrno.cz

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307