Sundej růžové brýle, vyzývá Eva Jašková

Už brzy to bude rok, co se možnosti kulturního života smrskly do prostoru obrazovky našich počítačů. Až na pár dočasných skulin, kterými v rozvolnění vykoukl starý předpandemický svět, jsme stále zavřeni doma na pár metrech čtverečních.

Sundej růžové brýle, vyzývá Eva Jašková

Intenzivně zažíváme prostory našich bytů, oknem netrpělivě vyhlížíme horizont za koronavirovými vlnami a těšíme se, až to pomine. Jaké by bylo už takto zůstat do konce života? Tisíce hospodářských zvířat žijí ve stísněných prostorách, které nikdy neopustí. Jedna slepice prožije celý svůj život v prostoru srovnatelném velikosti listu A4. Stejného rozměru jsou i fotografie z velkochovů, které můžete vidět v brněnské galerijní tramvaji křižující město na různých linkách. Její aktuální polohu (vůz 1033) můžete vyhledat na internetu, proniknout touto kulturní skulinou a v pojízdné galerii si prohlédnout výstavu Sundej růžové brýle aneb Hlava na hlavě v šalině. Výstavu organizuje sociálně-ekologická organizace NESEHNUTÍ, která se snaží pomocí svých ekologických a lidskoprávních aktivit ukázat, že změna společnosti založená na respektu k lidem, zvířatům i přírodě je možná a musí vycházet především zdola.

V České republice se nachází přes dva tisíce velkochovů. Přestože jsou všude kolem nás, často o nich ani nevíme. Můžete se podívat, kde všude se nacházejí, na mapu velkochovů na webových stránkách uvedených pod tímto článkem. Sundejte růžové brýle a nahlédněte, jak vypadá klecový chov nosnic kousek od Brna. Většina z nás stále může alespoň na chvíli vyrazit do ulic, trošku protáhnout křídla a právě teď, když jsou uzavřeny vnitřní prostory galerií, můžeme obrátit zrak ven. Hospodářská zvířata jsou zvěčněna také ve veřejném prostoru. V centru města na rohu Masarykovy ulice a Kapucínského náměstí dominují střeše tři realističtí kohouti, které zpracoval brněnský sochař Josef Rösser.

O kousek dál, na rohu náměstí Svobody a Rašínovy ulice, naše kroky mlčky pozoruje betonová hlava býka, která vznikla po revoluci jako upoutávka na řeznictví. Pokud chcete objevovat další sochy ve veřejném prostoru, můžete si naplánovat procházku podle mapy projektu Pavla Karouse Vetřelci a volavky.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307