TURECKÝ VPÁD NA MORAVU 2

V červenci v Brně podevatenácté proběhne Měsíc autorského čtení, literární festival, který se rozšířil do dalších čtyř měst (Lvov, Košice, Ostrava, Wroclaw) a stal se tak jednou z nejdůležitějších evropských literárních událostí vůbec.

TURECKÝ VPÁD NA MORAVU 2

Letošními čestnými hosty jsou spisovatelé z Turecka. Přijede jich 31 a půjde o prestižní seznam autorů. „Jsou to hvězdy, které prodávají knihy v desetitisícových nákladech,“ říká koordinátorka festivalu z nakladatelství Větné mlýny Renata Obadálková. O Turecku slyšíme skoro denně v rádiu nebo televizi, v posledních týdnech stále intenzivněji, jelikož se tam chystají volby. „My chceme ukázat Turecko trošku mimo hlavní proud zpravodajství, nezveme politiky, ale osobnosti kultury, intelektuály a chceme skrze jejich příběhy slyšet, jaké to Turecko dnes je. V čem je jiné než před dvaceti lety, ale taky v čem se proměnilo za poslední století, tedy od dob někdejší Osmanské říše,“ vysvětluje Obadálková. Měsíc autorského čtení už dávno nejsou jen setkání se spisovateli. Se zahraničními autory natáčí čeští, polští a slovenští dokumentaristé krátké filmy, které pak následující rok vysílají veřejnoprávní televize tří zemí. „Letos v červenci tak na diváky čeká Gruzínská čítanka, kterou odvysílá ČT art. Tuto spolupráci chápeme jako rovnocennou součást festivalu,“ vysvětluje Obadálková. Kdo se v létě nedostane do Divadla Husa na provázku, kde festival denně probíhá, má možnost sledovat vše on-line na webu www.autorskecteni.cz, kde je možné vidět i přenosy z dalších měst, kde festival paralelně probíhá.

Kromě toho, že Brno bude v červenci sladké jako turecký med, protože to nejlepší z turecké literatury vpadne na Moravu, je samozřejmě Měsíc autorského čtení také o české literatuře. Z anoncovaných hvězd už víme, že dorazí Petra Soukupová, Michal Viewegh či Alena Mornštajnová.

Měsíc autorského čtení je literární svátek pro všechny milovníky knih a čtení. Je také příležitostí pro autory seznámit se svým publikem, ale také s kolegy z jiných zemí. „Autoři spolu po festivalu cestují pět dní, v Brně začínají a v ukrajinském Lvově končí a za pět dní se toho dá stihnout hodně, někdy společná kniha, jindy třeba přátelství nebo i láska,“ podotýká Obadálková.

Měsíc autorského čtení nabídne denně dvě čtení – tureckých autorů od 19.00 a českých od 20.30. Všechny produkce se odehrávají ve velkém sále Divadla Husa na provázku na Zelném trhu. A vstupné je dobrovolné.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307