V Brně nikdy nevíš

Rozhodnutí, jestli vše zrušit, nebo se vrhnout do nepoznaných vod, bylo hotové bez váhání. Nádech, výdech a dýchej dál. Svět se změnil, i Brno se změnilo, doslova ze dne na den. A co se v jednu chvíli téměř zastavilo, byl právě turismus.

Co vlastně dělá TIC BRNO, když se nesmí cestovat?

Jsou dvě cesty. Všechno zrušit, nebo se přizpůsobit nové situaci. Vybrali jsme si tu druhou. A práce bylo víc než obvykle. Hledali jsme způsoby, jak být užiteční a dále podporovat Brno. Při vymýšlení platformy (ni)KAM v Brně, která pomáhala pořadatelům a jejich příznivcům překonat jarní dobu nejtvrdšího lockdownu, jsme zjistili, že máme v Brně skvělé partnerské vazby a to, co nás nezabilo, nás všechny posílilo. A ukázalo se v celé nahotě, že jedinou smysluplnou verzí turismu je ta udržitelná, která neznásilňuje město a neobětuje místní pro radosti turistů. Náš přístup byl vždy založen na tom, že město si musíme v prvé řadě užívat my, kteří v něm žijeme, pracujeme a v případě Brna i studujeme. Město, které kvete a které milují jeho domorodci, je mimořádně lákavé i pro návštěvníky. Vzpomeňte si na letošní léto. Když se spojily síly, bylo tu nejstylovější městské centrum, na které se jezdili dívat zvědavci z různých stran. A vydělali jsme na tom všichni, včetně místních podnikatelů v gastronomii, hoteliérů, kulturních pořadatelů a dalších. Letošní léto bylo skvělé, byl to trochu punk, ale podařilo se nám vybudovat fenomén živého brněnského centra. Snad nám bude dopřáno si ho zase brzy užívat.

 

Živým centrem myslíte letní festivaly?

Některé proběhly on-line a některé s úpravami i off-line, tedy opravdu? Nemyslím jen festivaly, ale i ty hrály důležitou roli. A opět se nám vyplatil přístup z minulých let. Festivaly, které pořádáme nebo se na nich podílíme jako partneři, mají za úkol oživit veřejný prostor města a podpořit jeho přirozenou atmosféru. Před pár lety v létě v Brně chcípl pes (nejsou tu přece studenti!), dnes jsme někde jinde. Brno drží právem titul město hudby UNESCO. V létě zněla hudba různých žánrů odevšad. Povedl se „celoletní“ festival UPROSTŘED, letos s přispěním brněnských hudebních klubů, spoustu hudebních zážitků přinesl Maraton hudby Brno, rozprostřený nejen z epidemiologických důvodů po celém městském centru. A i přes rušení a hledání nového termínu jsme zvládli první Brasil Fest Brno. Dokonce dvojí rušení čekalo jarní i náhradní podzimní termín festivalu Open House Brno. I tady jsme si ale poradili a jako první město z celosvětové sítě jsme festival dvakrát převedli do on-line prostoru a nasbírali desetitisíce sledujících.

 

Které další aktivity můžete ze své pozice dělat?

TIC Brno, jak známo, klame tělem a názvem, a dělá celou řadu projektů! Aktuálně jsme se vrhli na Brno INndustrial mapující nejen slavné industriální kořeny našeho města. V létě jsme zpřístupnili další objekt Brněnského podzemí, vodojem na Žlutém kopci. A protože Brno bylo téměř celý život městem Leoše Janáčka, nadělujeme mu pravidelně a tentokrát jsme vydali Mářinu kuchařku s recepty skladatelovy hospodyně Marie Stejskalové. Vše najdete na www.leosjanacek.eu. A vyrazili jsme do Prahy na Designblock novým promoelektromobilem TO JE BRNO. Kávu jsme v něm nevařili, na tu jsme lákali do Brna.

 

Jak podporujete brněnskou gastronomii?

Stylové brněnské bary, kavárny, cukrárny a další podniky jsou každoročně prezentovány v našem dnes už tradičním bedekru Gourmet Brno, který láká gurmány na výběr podniků, jež uspějí v nezávislém hodnocení. Letošní ročník vypadá kvůli pandemii jinak, propagujeme a podporujeme všechny, kteří uspěli v loňském roce. Kampaní „Staň se hodnotitelem“ jsme lákali k návštěvě, nyní propagujeme aktuální nabídky našich partnerů, prodejní okénka, rozvozy atd. A jdeme ještě dál, natáčíme podcasty a jejich prostřednictvím představujeme příběhy, které za podniky stojí. Gourmet Brno není samozřejmost a bez velké podpory se neobejde.

 

Budou letos Vánoce?

Doma jistě. Adventní a vánoční Brno bude jako každoročně krásné, plné světel a slavnostní atmosféry. Uděláme všechno proto, abychom místním i přespolním přichystali zážitky, které milují, a zároveň, pokud to situace dovolí, maximálně podpořili zejména restauratéry a hoteliéry. Můžete se rozhodně těšit na vánoční strom na náměstí Svobody, letos to bude 14 metrů vysoká jedle z bílovického polesí, a Halouzkův betlém na Dominikánském náměstí. Brno-střed ozdobí Zelný trh vánočním stromem a zve k návštěvě vánočního kola na Moravském náměstí. Víc se uvidí. V Brně totiž nikdy nevíš.

Rozhovor s Janou Janulíkovou, ředitelkou TIC BRNO

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307